Start komercyjnej sieci 5G Plusa

This post is also available in:
English
11 maja 2020 r. start pierwszej w Polsce sieci 5G na częstotliwości 2,6 GHz. Polkomtel, operator sieci Plus, uruchamia 100 nadajników na obszarze 7 polskich miast.
Zasięg sieci 5G Plus
Zgodnie z naszymi przewidywaniami i wcześniejszymi zapowiedziami Polkomtel ogłosił oficjalnie start komercyjnej sieci 5G w Polsce. Uruchomienie 100 stacji to początek 5G w Plusie (pierwszy etap 900 tys. osób w zasięgu). Równocześnie w ramach drugiej fazy wdrażania sieci 5G, rozpoczęły się prace związane z instalacją ponad 600 dodatkowych stacji zlokalizowanych w Warszawie i okolicznych miejscowościach (ponad 2 mln osób). Dzięki temu sieć najnowszej generacji obejmie swoim zasięgiem ponad 3 miliony mieszkańców. Do końca 2020 roku powstanie duża część z zaplanowanych dodatkowych 600 stacji dla Warszawy i aglomeracji, a całość powinna zostać zakończona w pierwszych miesiącach 2021 roku.
Wkrótce dedykowane taryfy 5G
Od 11 maja wraz z wdrożeniem komercyjnej sieci 5G w Plusie, będą mogli z niej korzystać wszyscy klienci ofert abonamentowych sieci Plus i Cyfrowego Polsatu mieszkający w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu, którzy znajdują się w zasięgu 100 stacji 5G i posiadają sprzęt obsługujący technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz.
Oferta dedykowanych taryf 5G zostanie przedstawiona w najbliższym czasie. W pierwszych miesiącach transmisja danych w 5G będzie dostępna dla klientów Plusa i Cyfrowego Polsatu promocyjnie w ramach pakietów internetowych w aktualnie dostępnych abonamentach.
Różne zasoby pasma na potrzeby 5G
Sieć 5G będzie działać w oparciu o architekturę non-standalone (NSA), zintegrowaną z infrastrukturą LTE – do budowy sieci najnowszej generacji Grupa Cyfrowy Polsat wykorzystała posiadane maszty, na których zostały zainstalowane nadajniki 5G dostarczone przez firmę Ericsson.
„W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. Pozwala to przesyłać na danej częstotliwości więcej danych przy większych szybkościach i objąć zasięgiem większy obszar szybkim transferem danych. Dzięki temu, więcej naszych klientów będzie mogło cieszyć się nową jakością internetu. Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz TDD z szybkością do 600 Mb/s jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz” – komentuje Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.
Według danych UKE liczba pozwoleń radiowych na nadajniki 5G posiadanych przez wszystkie sieci komórkowe w Polsce na koniec kwietnia 2020 r. wyniosła 1 780, z czego ponad 90% przypada na pasmo 2100 MHz. Start sieci 5G, jednak bez możliwości zakupu terminali i taryf ogłosił w styczniu 2020 r. Play. Postępami prac w budowie nadajników 5G pochwalili się też T-Mobile i Orange. Jak na razie żaden z operatorów w kraju nie zaprezentował jednak dedykowanych taryf 5G.