Start komercyjnej sieci 5G Plusa

This post is also available in: English

11 maja 2020 r. start pierwszej w Polsce sieci 5G na częstotliwości 2,6 GHz. Polkomtel, operator sieci Plus, uruchamia 100 nadajników na obszarze 7 polskich miast.

Zasięg sieci 5G Plus

Zgodnie z naszymi przewidywaniami i wcześniejszymi zapowiedziami Polkomtel ogłosił oficjalnie start komercyjnej sieci 5G w Polsce. Uruchomienie 100 stacji to początek 5G w Plusie (pierwszy etap 900 tys. osób w zasięgu). Równocześnie w ramach drugiej fazy wdrażania sieci 5G, rozpoczęły się prace związane z instalacją ponad 600 dodatkowych stacji zlokalizowanych w Warszawie i okolicznych miejscowościach (ponad 2 mln osób). Dzięki temu sieć najnowszej generacji obejmie swoim zasięgiem ponad 3 miliony mieszkańców. Do końca 2020 roku powstanie duża część z zaplanowanych dodatkowych 600 stacji dla Warszawy i aglomeracji, a całość powinna zostać zakończona w pierwszych miesiącach 2021 roku.

Wkrótce dedykowane taryfy 5G

Od 11 maja wraz z wdrożeniem komercyjnej sieci 5G w Plusie, będą mogli z niej korzystać wszyscy klienci ofert abonamentowych sieci Plus i Cyfrowego Polsatu mieszkający w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu, którzy znajdują się w zasięgu 100 stacji 5G i posiadają sprzęt obsługujący technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz.

Oferta dedykowanych taryf 5G zostanie przedstawiona w najbliższym czasie. W pierwszych miesiącach transmisja danych w 5G będzie dostępna dla klientów Plusa i Cyfrowego Polsatu promocyjnie w ramach pakietów internetowych w aktualnie dostępnych abonamentach.

Różne zasoby pasma na potrzeby 5G

Sieć 5G będzie działać w oparciu o architekturę non-standalone (NSA), zintegrowaną z infrastrukturą LTE – do budowy sieci najnowszej generacji Grupa Cyfrowy Polsat wykorzystała posiadane maszty, na których zostały zainstalowane nadajniki 5G dostarczone przez firmę Ericsson.

Z powodu pandemii COVID-19 anulowano w Polsce aukcję 5G na częstotliwości 3,4-3,8 GHz (tzw. pasmo C), jakie w tym roku w ramach postępowania miał przyznać operatorom Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

„W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. Pozwala to przesyłać na danej częstotliwości więcej danych przy większych szybkościach i objąć zasięgiem większy obszar szybkim transferem danych. Dzięki temu, więcej naszych klientów będzie mogło cieszyć się nową jakością internetu. Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz TDD z szybkością do 600 Mb/s  jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz” – komentuje Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.

Według danych UKE liczba pozwoleń radiowych na nadajniki 5G posiadanych przez wszystkie sieci komórkowe w Polsce na koniec kwietnia 2020 r. wyniosła 1 780, z czego ponad 90% przypada na pasmo 2100 MHz. Start sieci 5G, jednak bez możliwości zakupu terminali i taryf ogłosił w styczniu 2020 r. Play. Postępami prac w budowie nadajników 5G pochwalili się też T-Mobile i Orange. Jak na razie żaden z operatorów w kraju nie zaprezentował jednak dedykowanych taryf 5G.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *