Standard RCS dostępny dla klientów sieci Play

smartfon-SMS-RCS

This post is also available in: English

Play jest pierwszym operatorem MNO w Polsce, który udostępnił swoim klientom usługę RCS, pozycjonowaną jako zastępca wiadomości SMS i MMS. Standard RCS w niedługim czasie oficjalnie powinni uwzględnić w swoich sieciach również pozostali MNO. Szczególnie w długiej perspektywie można spodziewać się natomiast pierwszych widocznych wpływów RCS na rynek SMS-ów.

Play jako pierwszy MNO z dostępną usługą RCS

P4, operator sieci Play, udostępnił swoim klientom Czat RCS, określny mianem następcy usługi SMS, ale też MMS. RCS posiada wiele funkcjonalności znanych z komunikatorów internetowych – daje m.in. możliwość przesyłania wysokiej jakości plików multimedialnych czy prowadzenia konwersacji grupowych. Skorzystanie z czatu RCS w Play nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji – w celu jego obsługi wystarczy domyślna aplikacja Wiadomości, ani też żadnych aktywacyjnych co miesięcznych opłat. Korzystanie z Czatu RCS warunkuje natomiast dostęp do internetu – odbywa się przez dane komórkowe (co pomniejsza posiadany pakiet) lub przez WiFi. Na chwilę obecną w ramach usługi RCS obsługiwane są wybrane telefony z systemem Android 10.0 i wyższym. Z czasem lista obsługiwanych telefonów będzie rosła.

RCS pogłębi spadek w liczbie wysyłanych SMS-ów

Rozwój na większą skalę standardu RCS u wszystkich operatorów MNO (Orange, T-Mobile oraz Polkomtel również komunikują pracę nad usługą, która znajduje się w fazie testów) może przyczynić się do pogłębienia spadków w liczbie wysyłanych wiadomości SMS w Polsce. Od 2013 r. liczba SMS-ów wysłanych w kraju jest coraz mniejsza. Wynika to z wysokiej penetracji smartfonów, które oferują alternatywne formy komunikacji tekstowej bazującej na mobilnej transmisji danych (komunikatory czy portale społecznościowe). Innym czynnikiem wpływającym na ograniczenie korzystania z usługi SMS są niskie ceny połączeń głosowych (oferty typu no limit) oraz duże paczki mobilnej transmisji danych w ofertach operatorów.

liczba-wysłanych-SMS-ów

W ocenie PMR szczególnie w długiej perspektywie RCS zacznie wypierać z rynku usługi SMS i MMS. PMR nie spodziewa się jednak, że w przypadku klientów indywidulanych RCS będzie dużą konkurencją dla komunikatorów internetowych. Z uwagi na swoje funkcjonalności RCS znajdzie zastosowanie głównie w marketingu mobilnym, przy masowych wysyłkach wiadomości. Więcej na ten temat znajduje się we wcześniejszym naszym wpisie, tutaj.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *