Sprzedaż dedykowanego sprzętu to już jedna piąta przychodów mobilnych telekomów

smartphones-sales-operators-channel

This post is also available in: English

PMR szacuje, że w 2018 r. przychody operatorów telefonii komórkowej ze sprzedaży dedykowanego sprzętu przekroczyły poziom 6 mld zł, rosnąc rok do roku o 5%. Wartość ta stanowi jedną piątą całkowitych przychodów operatorów komórkowych w Polsce. Obecnie głównym trendem na rynku jest sprzedaż smartfonów w kanale operatorskim na tzw. otwartym rynku.

Przejście z subsydiów na system ratalny

Na przestrzeni ostatnich kilku lat operatorzy telefonii komórkowej w Polsce dynamicznie zwiększyli swoje przychody ze sprzedaży dedykowanego sprzętu, w tym przede wszystkim telefonów komórkowych. Księgowanie wpływów ze sprzedaży sprzętu jest zabiegiem pozwalającym telekomom poprawić erodujące przychody osiągane z tytułu świadczenia usług telefonii komórkowej na poziomie detalicznym. Od 2016 r. operatorzy w coraz większym stopniu zaczęli zwracać się ku ofercie ratalnej sprzedaży telefonów komórkowych i równolegle znacznie ograniczać sprzedaż tradycyjnych ofert subsydiowanych. Spowodowało to z jednej strony duży wzrost przychodów ze sprzedaży sprzętu telekomunikacyjnego, z drugiej strony miało negatywny wpływ na przychody z usług detalicznych. Równolegle w 2016 r. na wyraźny wzrost wartości sprzedanego sprzętu w kanale operatorskim wpłynęło wcześniejsze przejście P4 na sprawozdawczość finansową według standardu MSSF 15.

6 mld zł ze sprzedaży dedykowanego sprzętu

PMR szacuje, że w 2018 r. przychody operatorów telefonii komórkowej ze sprzedaży dedykowanego sprzętu przekroczyły poziom 6 mld zł, rosnąc rok do roku o 5%. Tym samym odpowiadają one już za jedną piątą całkowitych przychodów mobilnych telekomów. Gdyby nie wpływ nowej sprawozdawczości MSSF 15, w 2018 r. przychody telekomów ze sprzętu zanotowałyby spadek blisko na poziomie 7%, jako efekt nasycenia rynku ofertami ratalnej sprzedaży telefonów w kanale operatorskim oraz stosowania polityki niskich subsydiów do telefonów. Wiąże się z tym również większa popularność ofert SIM-Only w kanale operatorskim, tj. wybór oferty abonamentowej u operatora, bez dodatku urządzenia (najczęściej smartfonu).

Telekomy wchodzą ze sprzedażą smartfonów na otwarty rynek

W związku z niższą sprzedażą sprzętu elektronicznego w ubiegłym roku, operatorzy starają się umacniać swoją pozycję na tym rynku, wchodząc z ratalną sprzedażą smartfonów na tak zwany otwarty rynek (open market), bez wiązania klienta umową abonamentową. W tym modelu operatorzy wychodzą z ofertą sprzedaży sprzętu do każdego klienta, nie tylko swoich abonentów, stosując system sprzedaży ratalnej z ratą 0%. Czynnik ten przekłada się na większą sprzedaż smartfonów oraz lojalizację klientów. Możliwość zakupu telefonów w systemie ratalnym w dowolnym momencie trwania kontraktu na usługę, daje klientom dużo większą elastyczność w tym zakresie, co zwiększa konkurencyjność kanału operatorskiego na rynku smartfonów w porównaniu z innymi kanałami ich sprzedaży.

Smartfon na raty 0% również dla klientów konkurencyjnych sieci

Jako pierwszy w III kwartale 2018 r. smartfony na raty, poza abonamentem, zaczął sprzedawać Orange. Niedługo po nim, smartfony na otwarty rynek (ang. open market) wprowadził P4, oferując je nie tylko swoim abonentom, ale także klientom innych operatorów. W styczniu 2019 r. podobny model sprzedaży zastosował T-Mobile, a w marcu – Cyfrowy Polsat. Z kolei w lipcu 2019 r. Orange rozszerzył ratalną sprzedaż urządzeń bez umowy na abonament na klientów innych operatorów.

Wchodząc z ofertą smartfonów na rynek otwarty operatorzy na powrót starają się zawalczyć o większą część rynku sprzedaży urządzeń mobilnych w Polsce. Jest to o tyle istotne, że odbierają sklepom RTV/AGD przewagę w postaci programów „Raty 0%”, sami wprowadzając taką ofertę. Dla przykładu Orange komunikuje, że w 2018 r. udział klientów wybierających oferty bez telefonów (SIM-only), po wzroście w roku 2017, ustabilizował się i zaczął lekko spadać.

W stosunku do kanału pozaoperatorskiego kanał operatorski w sprzedaży smartfonów wyróżnia także konkurencja cenowa – telekomy, jako ważny kanał dystrybucji, dzięki wieloletniej współpracy z producentami sprzętu są w stanie uzyskać w dalszym ciągu atrakcyjne dla nich ceny hurtowe. Poza tym możliwość zakupu telefonów w systemie ratalnym w dowolnym momencie trwania ich kontraktu na usługę również istotnie zwiększa konkurencyjność kanału operatorskiego na rynku smartfonów w porównaniu z innymi kanałami ich sprzedaży.

Otwartość telekomów na zmianę modelu działania w sprzedaży smartfonów będzie widać w ich przychodach z tego tytułu za rok 2019. W kolejnych latach rynek będzie rósł organicznie.

Więcej informacji na temat rynku telefonii komórkowej, w tym sprzedaży dedykowanego sprzętu w kanale operatorskim, znajduje się w raporcie PMR: Rynek telekomunikacyjny w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *