Spada liczba minut spędzonych przed telewizorem

telewizja - pilot

This post is also available in: English

Oglądalność telewizji w 2021 r. odnotowała dotąd niespotykany spadek, w porównaniu do 2020 r. przeciętny Polak spędził przed ekranem telewizora aż o ponad 14 minut mniej czasu dziennie. Jest to najgorszy wynik od 2012 r., a spadki w oglądalności są widoczne praktycznie we wszystkich kategoriach wiekowych.

14 minut mniej przed telewizorem

W odniesieniu do 2020 r., przeciętny Polak spędzał przed telewizorem każdego dnia średnio 4 godziny, 20 minut i 58 sekund. Oglądalność programów telewizyjnych w tym czasie była napędzana przede wszystkim obecną sytuacją związaną z pandemią COVID-19. Lockdown po części zmusił wielu z nas do pozostania w domu, a w konsekwencji do szukania alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego. Nie bez znaczenia została również rola telewizora jako głównego źródła informacyjnego o obecnej sytuacji pandemicznej.

Wszystko jednak zaczęło się zmieniać w 2021 r. gdy większość z nas zaczęła się przyzwyczajać do nowej rzeczywistości, a więc mniej czasu poświęcała na takie czynności jak oglądanie telewizji. W efekcie przeciętny Polak spędził przed telewizorem dziennie 4 godziny, 6 minut i 34 sekundy, a więc o 14 minut i 24 sekundy mniej niż w 2020 r. Co więcej spadki oglądalności są widoczne praktycznie w każdej grupie wiekowej, a największe wśród młodszej publiczności. W efekcie w strukturze odbiorców pomimo spadków, umacnia się pozycja tzw. heavy userów (osoby powyżej 50 roku życia).

Rośnie udział czterech największych stacji telewizyjnych

Wzrost udziału na rynku telewizyjnym zanotowały również dwie z czterech największych stacji telewizyjnych w Polsce (z udziałem rynkowym przekraczającym poziom 7%). Pierwszy pod tym względem okazał się kanał TVP 1, którego średni dobowy udział w 2021 r. wynosi 9,76% (wzrost rok do roku o 1,04%). Wzrost odnotowała również stacja TVP 2, zwiększając swój udział o 4,24% do 7,86%. Spadki odnotowały natomiast kanały Polsat i TVN, do odpowiednio 8,19% i 7,33%. Jednak łącząc udziały czterech największych stacji, ich udział zwiększył się z 33,05% w 2020 roku do 33,14% w 2021 roku.

Jednak pozycja poszczególnych kanałów różni się w zależności od wieku danego widza. Wśród grupy komercyjnej (16-49 lat) liderem został TVN, z udziałem na poziomie 9,83% oraz równocześnie największym wzrostem rok do roku (10,45%). Z kolei w grupie wiekowej 16-59 lat TVN zajmuje już drugą pozycję, z wynikiem 8,78%. W drugiej grupie wiekowej liderem został Polsat (9,69%).

Wydarzenia sportowe przyciągają najwięcej widzów

To co się nie zmienia u polskich widzów, to programy które najchętniej oglądamy. Ponownie brylowały pod tym względem wydarzenia sportowe. W 2021 r. najwięcej widzów przyciągały mecze reprezentacji polski na Euro 2020. Mecz Szwecja- Polska zebrał przed ekranami telewizorów aż 7,87 mln widzów. Co ciekawe kolejne miejsca (od 2 do 5) również należą do meczów podczas Mistrzostw Europy. Najwyżej z poza wydarzeń sportowych, znalazł się program informacyjny Teleexpress, który zebrał 5,57 mln osób.

Analiza powstała na podstawie danych Nielsen Television Audience Measurement.

Podobne wpisy