Smartfony w biznesie: usługi głosowe to tylko minimum ich możliwości

smartfon-smartfony-biznes

This post is also available in: English

Na rynku konsumenckim w Polsce trwa dalsza popularyzacja smartfonów. Koreluje to z popytem na tego typu urządzenia, dynamicznym rozwojem sieci mobilnych oraz treści i produktów cyfrowych. W samym segmencie przedsiębiorstw smartfony stawiają natomiast mocny akcent na transformacji cyfrowej biznesu.

Bez smartfona ani rusz

Na rynku konsumenckim w Polsce trwa dalsza popularyzacja smartfonów. Producenci inteligentnych telefonów prześcigają się w wypuszczaniu na rynek coraz to bardziej funkcjonalnych i bogatych technologicznie rozwiązań. Koreluje to z popytem na tego typu urządzenia oraz dynamicznym rozwojem sieci mobilnych oraz treści i produktów cyfrowych. Więcej na ten temat znajduje się w opublikowanym niedawno przez nas wpisie, tutaj. Jak wygląda natomiast sytuacja smartfonów, jeśli chodzi o samego klienta biznesowego? W dalszej części artykuł śledzi najważniejsze trendy w tym zakresie.

10 mln kart SIM wykorzystywanych w firmach

W samym segmencie przedsiębiorstw telefony komórkowe mocno kształtują jego rzeczywistość, realnie rzutując na jakość, optymalizację (w tym również kosztową) i powodzenie prowadzonego biznesu. PMR szacuje, że w 2018 r. liczba kart SIM przeznaczonych do świadczenia usług głosowych i multimedialnych za pomocą telefonu w biznesie odnotowała 6% wzrost, do poziomu 10 mln. Okazuje się, że rynek mniej więcej utrzymał skalę zmian z poprzedniego roku. Z kolei w 2019 r. wolumen ten przekroczy 10 mln. Rosnąca baza kart SIM wykorzystywanych przez klientów biznesowych jest pochodną zwiększającej się ilości firm i pracowników oraz rozwoju gospodarki w kierunku gospodarki opartej na wiedzy. Penetrację usługami telefonii komórkowej w biznesie podbija przede wszystkim segment mikrofirm, gdzie w ocenie PMR telefon komórkowy jest bezpośrednim substytutem rozwiązań stacjonarnych.

Smartfon i jego rola w transformacji cyfrowej biznesu

Obecnie wykorzystanie smartfonów w biznesie nie ogranicza się wyłącznie czy też nawet w dużej mierze do usług tradycyjnych, jakimi są połączenia głosowe i wiadomości SMS. W dobie coraz bardziej funkcjonalnych i zaawansowanych technologicznie smartfonów oraz ewoluującej transformacji cyfrowej biznesu zależność na linii smartfony-biznes ulega zacieśnieniu. To sprawia, że inteligentne telefony oferujące wysoką wydajność zastępują dziś w wielu zadaniach komputery, stając się pełnoprawnymi narzędziami pracy. Rosnąca mobilność pracowników to dodatkowy czynnik, który podsyca ten trend. Co ważne, podstawą zastosowań smartfonów do celów B2B jest dostęp za ich pośrednictwem do mobilnej transmisji danych.

Co zatem konkretnie sprawia, że telefony komórkowe są jednym z kluczowych elementów budowania współczesnego biznesu? Tych zastosowań jest wiele, a ich zakres stale się powiększa. Na pierwszy front wysuwa się mocny ekosystem aplikacyjny, który zarówno wspomaga pracownika w wykonywaniu zadań biznesowych (dostęp do przeglądarki internetowej, pakietu office, kalendarza, skrzynki pocztowej, komunikatorów internetowych, aplikacji zadaniowych optymalizujących wszelkie procesy – nawet zakupowe), jak i w kontakcie i podtrzymywaniu relacji z klientami (dostęp do firmowego CRM-u, bazy i historii kontaktów z klientem czy mediów społecznościowych, głównie tych o charakterze profesjonalnym, rozmowy konferencyjne wideo). Ponadto szereg innych aplikacji pozwala wykonywać wszystkie finansowe operacje, dostarcza narzędzia do pracy projektowej i grupowej, usprawnia zdalną komunikację między zespołami, które pracują w różnych biurach, a także umożliwia rezerwację lotów, hoteli czy samochodów na całym świecie.

Firmowe smartfony o znacznie większej mocy obliczeniowej oraz z dostępem do platform chmurowych czy plików i sieci firmowych dają możliwość wykorzystania pojemnych danych w każdym cyklu biznesowej aktywności – np. możliwość drukowania materiałów/dokumentów, wygodnej pracy z dokumentami, arkuszami lub wyświetlania prezentacji u klienta na dużym ekranie z poziomu mobile device.

Smartfony w firmach zastępują również rolę innych urządzeń i rozwiązań poprzez przejmowanie zadań.  Jednym z flagowych przykładów są płatności mobilne i online z poziomu telefonu. Coraz częściej też smartfony przy wykorzystaniu technologii Bluetooth Smart i NFC pozwalają na stosowanie mobilnego dostępu przy otwieraniu drzwi do biura, ale także w limitowaniu dostępu do komputerów służbowych, logowaniu do firmowych aplikacji oraz do obsługi szlabanów i drzwi automatycznych.

Rosnący stopień wykorzystania telefonów komórkowych w firmach pozwala również na egzystencję mobilnych rozwiązań ukierunkowanych na zarządzanie przedsiębiorstwem i pracownikami. Na pewno w tym obszarze klasyfikują się wszelkie aplikacje typu ERP, prowadzenia księgowości, wystawiania faktur czy wsparcia i zdalnego serwisu IT. Specyficznymi usługami dodanymi tego typu w telefonii komórkowej w obszarze biznesu są również rozwiązania monitorujące oraz przeznaczone do zarządzania flotą samochodową. Pierwsze z nich sprowadzają się do lokalizacji telefonów komórkowych online używanych przez pracowników firmy. Drugie natomiast pozwalają na inteligentne monitorowanie firmowych pojazdów i dzięki temu dają możliwość optymalizacji wszystkich aspektów wykorzystania floty samochodów w przedsiębiorstwie.

Smartfon przyszłości do celów B2B

Prognozy dalszego wykorzystania smartfonów do celów B2B oraz dedykowanej na nie transmisji danych są optymistyczne. W kolejnych latach kluczowe okaże się pod tym względem wdrożenie oraz rozwój sieci 5G i w związku z tym podniesienie jakości mobilnych połączeń internetowych. Równolegle zyskujące na znaczeniu komunikacja M2M oraz rozwiązania bazujące na technologii IoT zwiększą zakres biznesowych funkcjonalności inteligentnych telefonów. W dłuższej perspektywie potencjał na tym polu dostrzega się również w rozwoju wirtualnej rzeczywistości – smartfony, które przechwytują i zmieniają obrazy oraz wyświetlają je w rzeczywistym świecie staną się kolejnym punktem zwrotnym w cyfrowej transformacji biznesu. Największe korzyści przewiduje się w tym względzie w handlu detalicznym, branży wsparcia technicznego i opieki zdrowotnej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *