Smartfony odbierają rynek tabletom i notebookom

smartfony-tablety-laptopy

This post is also available in: English

Pozytywna sprzedaż coraz bardziej zaawansowanych technicznie i funkcjonalnych smartfonów skutecznie ogranicza popyt polskich konsumentów na tablety i notebooki. Niemniej jednak nasycenie rynku inteligentnymi telefonami sprawia, że dąży on ku stagnacji.  W segmencie laptopów możliwy jest natomiast renesans za sprawą ultrabooków i komputerów gamingowych.

Sprzedażowa hossa na rynku smartfonów

W segmentach smartfonów, tabletów i notebooków na polskim rynku sprzętu IT pozytywne trendy sprzedażowe widoczne są wyłącznie w pierwszym z nich.  W ostatnich latach w Polsce doszło do dynamicznego wzrostu sprzedaży smartfonów. W samym 2018 r. sprzedało się ich ok. 9,5 mln sztuk, czyli o 9% więcej niż przed rokiem. W związku z tym rośnie także nasycenie tymi urządzeniami w kraju. PMR szacuje, że w 2018 r. liczba użytkowników smartfonów w Polsce osiągnęła próg 22,5 mln, przekładając się na 69% wskaźnik penetracji. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wskazane wartości odnoszą się do ludności Polski w wieku 15 lat i więcej, stąd należy mieć świadomość, że faktyczna liczba Polaków użytkujących smartfony znajduje się na wyższym poziomie.

Penetracja-smartfonami

Pozytywne trendy sprzedażowe inteligentnych telefonów wiążą się przede wszystkim z coraz większą ich funkcjonalnością i zaawansowaniem technicznym, silnie sprzężoną z rozwojem sieci mobilnej oraz rynku produktów cyfrowych (streaming muzyki i wideo, gry, aplikacje mobilne, serwisy społecznościowe). Sprzedażową hossę smartfonów warunkuje również ich popularyzacja przez operatorów komórkowych, którzy aktywnie promują usługi „data” w połączeniu usługami głosowymi w telefonach. Według danych PMR, dostępnych w raporcie: „Rynek mobilnego internetu i usług dodanych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.”, przychody telekomów z mobilnej transmisji danych realizowanej w smartfonach odpowiadają już za przeszło 60% wartości rynku mobilnego internetu w Polsce. Poza tym smartfony budują mobilność dzisiejszego społeczeństwa. Sprzedaż smartfonów rośnie zarówno pod względem ilościowym, jak i wartościowym. Wzrostowa dynamika rynku w ujęciu wartościowym to wypadkowa rosnącego wolumenu sprzedaży oraz rosnącego popytu na urządzenia droższe, w tym premium.

Laptopy i tablety w trendzie spadkowym

Sprzedaż coraz bardziej zaawansowanych technicznie smartfonów równolegle skutecznie ogranicza popyt konsumentów na tablety i notebooki. Te segmenty znajdują się obecnie w trendach spadkowych. Przede wszystkim na wolumenie wyraźnie traci segment tabletów, dla których smartfony z tendencją do rosnących wyświetlaczy są bezpośrednią, deklasującą konkurencją.

W mniejszym stopniu sprzedaż smartfonów odbiera rynek notebookom. Komputery przenośne odpowiadają za zdecydowaną większość sprzedaży na polskim rynku PC. W dalszym ciągu w Polsce najlepiej sprzedają się zwykłe laptopy.

Perspektywy rozwoju: sprzedaż smartfonów wyhamuje, szansa dla notebooków

 Zdaniem PMR, mimo wyraźnie dojrzałego rynku, sprzedaż smartfonów w kolejnych latach nadal będzie znajdować się na fali wzrostowej, choć w krótkim okresie dynamika zmian wyraźnie będzie dążyć ku „wypłaszczeniu”. Prawdopodobnie rynek otrze się w tym czasie (lata 2019-2020) o stagnację. W średnim i długim okresie możliwe jest natomiast ożywienie na rynku. W główniej mierze zdecyduje o tym cykl życia smartfonów, który jest relatywnie krótki (średnio 3-5 lat), oraz ich wymiana na nowsze urządzenia. W tym kontekście silnym bodźcem okaże się komercyjne wdrożenie technologii 5G, którego pierwszy etap przewidziany jest na koniec przyszłego roku. Swoją rolę w sprzedaży smartfonów na nowo powinni odegrać operatorzy komórkowi – tym razem na otwartym rynku, bez wiązania ze sobą klienta umową abonamentową (sprzedaż ratalna).

PMR nie spodziewa się, aby w kolejnych latach nastąpiło odbicie sprzedażowe w segmencie tabletów. Pewną jednak szansą na zahamowanie tendencji spadkowej jest szersze wykorzystanie tabletów w edukacji oraz ich specjalistycznych wersji w biznesie. Choć na razie brak konkretnych sygnałów z rynku mówiących o szerszym zastosowaniu tabletów na tych płaszczyznach.

Nowy potencjał wzrostu PMR dostrzega natomiast w sprzedaży notebooków. Segmentami produktów, które mogą odwrócić sytuację na rynku są komputery wyposażone np. w dyski flash, tj. tylko w SSD, lub w napęd hybrydowy, ultrabooki oraz komputery gamingowe. Wolumeny sprzedaży tych kategorii sprzętowych obecnie znajdują w się w trendach stabilno-wzrostowych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *