Skarga Huawei na Polskę

list-długopis

This post is also available in: English

Na początku września firma Huawei napisała list do Komisji Europejskiej w którym poinformowała że proponowane zasady bezpieczeństwa  sieci 5G w Polsce i Rumunii mogą zawierać regulacje naruszające prawo UE. Polski rząd odniósł się do oskarżeń stawianych przez chińskiego giganta.

Możliwy proces sądowy?

Jak wynika z treści zawartej w liście do komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, firma Huawei poinformowała, że nowo proponowane zasady dotyczące bezpieczeństwa sieci 5G w Polsce i Rumunii mogą być sprzeczne z  podstawowymi zasadami UE. Według chińskiego giganta oba wymienione kraje dążą do ,,wykluczenia dostawców na podstawie stronniczych i niejednoznacznych kryteriów dotyczących niektórych dostawców 5G ze względu na ich pochodzenie geograficzne”. W swoim oświadczeniu Huawei odnośni się również sytuacji związanej z zawarciem umowy pomiędzy niektórymi krajami UE a Departamentem Stanu Stanów Zjednoczonych odnośnie wykluczenia chińskiego dostawcy. Oskarżenie względem Polski dotyczy przyjęcia stanowiska polegającego na ochronie bezpieczeństwa narodowego USA, niekoniecznie związanego z bezpieczeństwem Unii Europejskiej oraz Polski.

Jaki czas temu pisaliśmy na temat raportu Oxford Economics, z którego wynika że wykluczenie Huawei z rynku europejskiego może powodować straty wynoszące w sumie nawet 40 mld euro, z czego Polska może stracić nawet 2,2 mld. Dla Polski wykluczenie firmy Huawei nie oznacza tylko strat finansowych, ale również opóźnienie związane z dostępem do sieci 5G. Według analiz Oxford Economics 3,3 mln osób (9% populacji Polski) może utracić możliwość dostępu do korzyści płynących z sieci 5G przed 2023 rokiem. Więcej na temat tego artykułu możesz znaleźć tutaj: https://ictmarketexperts.com/aktualnosci/miliardy-euro-strat-w-przypadku-wykluczenia-huawei-z-kontaktow-5g-w-europie/

Odpowiedź Polski

W odpowiedzi na zarzuty, Departament Cyberbezpieczeństwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że ,,Przygotowany projekt zmian w przepisach dotyczących Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, które m.in. mają umożliwić ocenę ryzyka dostawców oprogramowania, urządzeń i usług wykorzystywanych w szczególności przez operatorów usług kluczowych, operatorów infrastruktury krytycznej i operatorów telekomunikacyjnych, zawiera opis procesu stosowanego wobec wszystkich dostawców, bez względu na państwo ich pochodzenia. Projekt ustawy nie zawiera mechanizmów zakazujących, wykluczających lub dyskryminujących działalność gospodarczą jakichkolwiek podmiotów”. Według nieoficjalnych informacji polski rząd również planuje nieco złagodzić politykę wobec zagranicznych dostawców.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *