Skanska w chmurze Polcom

skanska

This post is also available in: English

Skanska, jedna z największych firm budowlanych w kraju, poinformowała, że migruje swoje zasoby IT do chmury. Strategicznym partnerem jest Polcom, dostawca usług IT i operator dwóch dużych centrów danych na południu Polski.

Chmura = OPEX i skalowalność

Spółka chcąc wzmocnić bezpieczeństwo danych i jednocześnie zmniejszyć wydatki w obszarze IT, zdecydowała się na przeniesienie swoich zasobów informatycznych do chmury obliczeniowej Polcom. To część koncepcji Skanska S.A., która zakłada dostarczanie coraz bardziej efektywnych rozwiązań dla biznesu.

Przy wyborze usługodawcy rozwiązań chmurowych, Skanska kierowała się przede wszystkim skalowalnością zasobów oraz brakiem konieczności zakupu i serwisowania dodatkowego sprzętu, co w przyszłości pozwala na efektywną optymalizację nakładów inwestycyjnych. Ważna była również zmiana modelu zarządzania zasobami i usługami na taki, który bardziej odpowiada współczesnym realiom biznesowym.

„Zdecydowaliśmy się przenieść nasze zasoby do chmury, by móc w pełni koncentrować się na kluczowych elementach z punktu widzenia biznesowego, czyli na dostarczanych usługach, a nie na utrzymaniu infrastruktury. Dzięki temu możemy sprawniej odpowiadać na zmieniające się potrzeby biznesu i pracowników firmy. Przyszłość zasobów informatycznych Skanska jest w chmurze, a migracja infrastruktury i zmiana sposobu jej zarządzania oraz utrzymania to początek ewolucji ”  – mówi Bartosz Sornat, Dyrektor IT w Skanska S.A.

Rośnie zainteresowanie chmurą ze strony branży budowlanej i przemysłowej

„W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie usługami w chmurze wśród firm z branży przemysłowej i budowlanej. W dobie cyfryzacji polskie i międzynarodowe organizacje coraz częściej wybierają model cloudowy, ponieważ daje im on większą elastyczność biznesową oraz przesuwa punkt ciężkości finansowania projektów informatycznych w stronę OPEX-u. Cieszymy się, że od teraz, z takich rozwiązań będzie korzystać także Skanska, jeden z liderów branży budowlanej i deweloperskiej w Polsce i w Europie” – podkreśla Agnieszka Zielińska, dyrektor handlowy w Polcom.

Polcom to jeden z liderów rynku data center

Polcom to jeden z największych dostawców na rynku data center w Polsce, dysponujący dwoma niezależnymi centrami danych pod Krakowem (Skawina i Alwernia). Przedstawiciele Polcomu podkreślają, że inwestycja w dwa osobne ośrodki datacentrowe oznacza nowe możliwości rozwoju dla firmy i adresowanie usług do jeszcze bardziej wymagających klientów. Odległość 24 km pozwala bowiem z jednej strony na to, by replikacja danych pomiędzy macierzami mogła być synchroniczna, z drugiej zaś strony obydwa ośrodki znajdują się na tyle daleko od siebie, że w razie potrzeby mogą pełnić wzajemnie swoje funkcje. Głównymi zaletami takiego rozwiązania dla klientów, zdaniem przedstawicieli Polcomu, są:

  • możliwość budowania spójnej polityki dla obydwu ośrodków
  • ograniczenie ryzyka wynikającego z wykorzystania w pełni przystosowanej infrastruktury ośrodków
  • podniesienie bezpieczeństwa i udowodniona efektywność systemów bezpieczeństwa proceduralnego, infrastrukturalnego i systemowego.

Szczegółowe dane finansowe i operacyjne blisko 40 dostawców oraz parametry posiadanych przez nich centrów danych można znaleźć w najnowszym raporcie PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024

Skanska S.A. należy do Grupy Skanska, jednej z największych firm budowlano-deweloperskich na świecie. Zatrudnia około 38 tys. osób w Europie i w Stanach Zjednoczonych. W 2018 roku skonsolidowane przychody Grupy były na poziomie 16 mld €.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *