Silniejsza pozycja Netii w Krakowie

Netia-akwizycja-ISTS

This post is also available in: English

W listopadzie 2019 r. Netia nabyła 100% kapitału zakładowego spółki ISTS – lokalnego ISP z Krakowa. Akwizycja ISTS zamknęła się w kwocie blisko 35 mln zł. Na przełomie 2019 i 2020 r. Netia przejęła lokalnego operatora ISP w Łomży – spółkę IST oraz Centrum Danych RASP będące jednym z najnowocześniejszych obiektów data center w Polsce.

Netia właścicielem spółki ISTS

W opublikowanym raporcie rocznym Netia podała do informacji, że w listopadzie 2019 r. nabyła 100% kapitału zakładowego spółki ISTS – lokalnego ISP oferującego szerokopasmowy dostęp do internetu dla klientów indywidualnych i biznesowych w Krakowie. Netia za udziały w ISTS zapłaciła całkowitą cenę blisko 35 mln zł.

Netia informuje, że gdyby nabycie ISTS nastąpiło z początkiem 2019 r. przychody grupy Netia wyniosłyby 1,305 mld zł (wobec osiągniętego 1,3 mld zł), a zysk netto wyniósłby 48,34 mln zł (wobec osiągniętego 47,6 mln zł).

ISTS – 20 lat doświadczenia na krakowskim rynku telekomunikacyjnym

Firma ISTS działa na rynku w Krakowie od 2000 r. Podaje, że swoim zasięgiem obejmuje obszar całego Krakowa i obsługuje tysiące abonentów. Jej oferta skierowana jest do klientów indywidualnych, firm, urzędów i instytucji publicznych. W 2018 r. całkowite przychody spółki wyniosły 7,8 mln zł i były wyższe od wyniku uzyskanego rok wcześniej o blisko 7%. Równolegle w 2018 r. zysk netto spółki wyniósł nieco ponad milion złotych.

Polityka akwizycyjna Netii

W wyniku akwizycji spółek segmentu telekomunikacyjnego, w szczególności tych najbardziej istotnych: Telefonii Dialog, Crowley Data Poland czy akwizycji TK Telekom, Netia udowodniła posiadane kompetencje związane z integracją firm. Osiągane synergie kosztowe w każdej z przeprowadzonych transakcji przekraczały założenia przyjęte przy wycenach poszczególnych przejmowanych spółek. Na przełomie 2019 i 2020 r. Netia przejęła lokalnych operatorów ISP w Krakowie (ISTS) i Łomży (IST) oraz Centrum Danych RASP będące jednym z najnowocześniejszych obiektów data center w Polsce. W dodatku Netia nie wyklucza kolejnych akwizycji podmiotów działających na rynkach uzupełniających segment telekomunikacyjny, w szczególności w szeroko rozumianym obszarze ICT czy integracji skomplikowanych usług informatyczno-telekomunikacyjnych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *