Siemens: polskie firmy potrzebują digitalizacji

koronawirus-ruch-w-sieciach-telekomów

This post is also available in: English

W tym roku firma Simens zaprezentowała po raz pierwszy raport z badania dotyczącego stopnia cyfryzacji przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce. Wielkość firmy koreluje z podejściem do cyfrowej transformacji.

6,5% budżetu na digitalizację

Polskie firmy przemysłowe uzyskały 1,9 punktów w skali mieszczącej się od 1 do 4. Każdy wynik poniżej dwóch punktów oznacza relatywnie niski poziom digitalizacji oraz potrzebę wprowadzenia usprawnień w kierunku cyfrowej transformacji. Jednak nie wszystkie firmy mają tego typu problemy. Największe organizacje na polskim rynku osiągają wyniki powyżej 3,5 punktów, co według Simens oznacza, że te podmioty realizują misję związaną z przemysłem 4.0.

W odniesieniu do poszczególnych sektorów, najwyższą ocenę jako ogół średnich i dużych firm uzyskała branża maszynowa (2,2 pkt.), natomiast najsłabiej wypadła branża spożywcza (1,7 pkt.). Dla 43% organizacji aspekty finansowe stanowią największą barierę w transformacji cyfrowej polskiego przemysłu. Jak wynika z badania firmy przeznaczają 6,5% swoich budżetów na proces digitalizacji. Drugim największym problemem z transformacją jest brak odpowiedniej wiedzy – uważa tak 20% organizacji.

poziom digitalizacji PL

Optymalizacja procesów

Polskie organizacje przemysłowe zwracają uwagę, że głównym powodem digitalizacji jest optymalizacja procesów biznesowych (36%), następnie potrzeba redukcji kosztów produkcji (35%), oraz potrzeba szybszego wprowadzenia produktu na rynek (20%).

„Digitalizacja przemysłu, czyli kreowanie nowej rzeczywistości Industry 4.0 stała się faktem. Jak pokazuje raport „Digi Index 2020” świadomość zdobycia przewagi rynkowej dzięki digitalizacji jest wśród producentów w Polsce stosunkowo wysoka.” – dodaje Sebastian Lemieszek, Digital Transformation Advisor w Siemens Polska.

Badanie firmy Simens zostało przeprowadzone na 100 organizacjach produkcyjnych w Polsce zatrudniających od 50 do 249 pracowników. Badanie zostało przeprowadzone w marcu 2020 r. i  objęło takie branże jak: spożywcza, motoryzacyjna, chemiczna, farmaceutyczna i sektor maszynowy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *