Sieć LTE 450 na potrzeby elektroenergetyki

nowy_blok_energetyczny_grupy_enea_o_mocy_1075_mw_oddany_do_eksploatacji_12_

This post is also available in: English

Enea Obrót, PGE Dystrybucja i PGE Systemy podpisały porozumienie o współpracy przy budowie sieci LTE 450 na potrzeby systemu elektroenergetycznego.

Pomyślne rezultaty testów

Pomyślne rezultaty testów LTE 450 pozwalają planować rozbudowę instalacji. Testowane w Polsce rozwiązanie, w które zaangażowało się wielu polskich dostawców produktów i rozwiązań technicznych oraz ośrodki naukowe, wzbudziło duże zainteresowanie na świecie, podało Ministerstwo Energii.

„Sieci inteligentne gwarantują nie tylko bezpieczeństwo, sprawność i wysoką efektywność pracy krajowego systemu elektroenergetycznego, lecz także umożliwiają sprostanie wyzwaniom stojącym dziś przed nowoczesną energetyką” – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski, cytowany w komunikacie.

„Walka o czystsze powietrze to ogromne wyzwanie dla krajowego systemu elektroenergetycznego, w którym swoje miejsce znaleźć muszą obok konwencjonalnych elektrowni również coraz liczniejsze małe lokalne oraz odnawialne źródła energii. Upowszechnianie takich źródeł, jak obywatelskie mikroinstalacje OZE (prosumenci), czy źródła OZE na potrzeby własne małych i średniej wielkości przedsiębiorców oraz rolników nie będzie możliwe bez automatyzacji sieci energetycznych” – dodał Tchórzewski.

Korzyści z inwestycji w smart grids

Sieci inteligentne (tzw. smart grids) kontrolują i na bieżąco reagują na działania wszystkich przyłączonych podmiotów – wytwórców, odbiorców i operatorów sieci. Dzięki nim energia  pochodząca z różnych źródeł, w tym OZE, może być kierowana tam, gdzie jest potrzebna, awarie mogą być szybciej lokalizowane i naprawiane, a cały system może być skuteczniej bilansowany dla zapewnienia efektywnego wykorzystania dostępnych mocy. Przełoży się na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski i pewniejsze dostawy energii dla odbiorców, którzy natomiast na bieżąco będą mieli dostęp do informacji na temat swojego faktycznego zużycia energii i obliczonych według niego opłat, podsumowano.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *