Showmax Polska: czas zwijać żagle

Po prawie dwóch latach obecności serwis VOD Showmax zniknie z Polski. Jak podaje Magdalena Marzec, communications manager Showmaksa, wynika to ze strategicznej decyzji koncernu Naspers o wycofaniu z działalności branży wideo w internecie w ramach MultiChoiceGroup w naszym kraju. Dalszy rozwój Showmax Polska, jako jedynej firmy działającej w obszarze wideo poza Afryką, nie mieści się w ramach przyjętej strategii zarówno MCG, jak i Naspersa. Showmax Africa będzie nadal działać jako część MultiChoiceGroup. Showmax wycofa się z Polski 31 stycznia 2019 roku.

Platforma pojawiła się w Polsce w lutym 2017 r. Od początku skupiała swoją działalność na produkcji lokalnego kontentu – Showmax był m.in. zaangażowany w produkcję serialu satyrycznego „Ucho prezesa”, „SNL Polska”, czy serialu kryminalnego „Rojst”. Dostęp do usługi kosztował 19,90 zł (przez pierwsze 14 dni za darmo). Showmax nie udostępnia danych dotyczących liczby użytkowników platformy w Polsce. Według badania Gemius/PBI w październiku 2018 r. serwis odwiedziło 1,27 mln polskich internautów, wykonując 12,8 mln odsłon. Warto dodać, że Showmax współpracował z operatorami telekomunikacyjnymi P4 oraz T-Mobile, dzięki czemu wybrani abonenci tych podmiotów mieli dostęp do wydłużonego okresu promocyjnego. Według sprawozdania złożonego w KRS spółka Showmax CEE w roku obrotowym kwiecień 2017 – marzec 2018 uzyskała 1,4 mln zł zysku netto przy przychodach przekraczających 19 mln zł. Przedstawiciele Showmaksa zaznaczają jednak, że wyniki tego podmiotu – ze względu na to, że działa on w ramach globalnego koncernu – nie oddają do końca skali działalności serwisu.

Decyzja Showmaksa pokazuje, że rynek VOD w Polsce jest nadal trudny, a konkurencja w tym obszarze w ostatnim czasie się zaostrzyła. Wciąż najpopularniejsze platformy to te, które dystrybuują przynajmniej część materiałów za darmo. Należą one do głównych nadawców telewizyjnych, jak np. Player (Grupa TVN) czy Ipla (Grupa Cyfrowego Polsatu). Dodatkowo Player od roku współpracuje w zakresie dystrybucji kontentu z nc+. Swoje platformy VoD rozwijają też główni nadawcy telewizyjni.

W Polsce obecny jest również Netflix, który w listopadzie udostępnił pierwszy polski serial „1983”, przybliżając się do lokalnego odbiorcy. W listopadzie jeden z najpopularniejszych serwisów VOD na świecie rozpoczął także współpracę z P4. Marzec 2018 r. to z kolei start serwisu HBO GO, dostępnego bez pośredników. Nie należy również zapominać o platformie CDA Premium, wyrosłej na gruncie serwisu UGC – Cda.pl. Pod koniec listopada CDA ogłosiło, że z oferty korzysta 155 tys. aktywnych subskrybentów, w porównaniu do 100 tys. na początku roku. W trzech kwartałach bieżącego roku firma uzyskała 18,7 mln zł przychodów (wzrost o 51% rok do roku) oraz 3,4 mln zł zysku netto. Wpływy ze sprzedaży subskrypcji wyniosły w tym czasie 16,8 mln zł. Z kolei na początku grudnia aplikacja CDA Premium trafiła na telewizory Smart TV firm JVC i Toshiba (dostęp do serwisu do 6 miesięcy za darmo).

Według prognoz PMR, liczba abonentów serwisów subskrypcyjnych SVOD wzrośnie w 2018 r. o 28% do niemal 1,1 mln.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *