Serwisy SVOD z największym potencjałem na rynku płatnych usług VOD

tv-vod-svod

This post is also available in: English

Serwisy SVOD przyciągają największą liczbę użytkowników płatnych usług VOD w Polsce. PMR szacuje, że w 2018 r. subskrybenci tego typu platform odpowiadali za blisko 64% wolumenu rynku.

Subskrypcje SVOD w cenie

Serwisy subskrypcyjne SVOD stanowią najpopularniejszy model dostępu do płatnych serwisów VOD w Polsce. Jak szacuje PMR, subskrybenci SVOD stanowią już przeszło 60% całkowitego wolumenu rynku. Należy jednak zwrócić uwagę, że odsetek ten uwzględnia również użytkowników korzystających z serwisów SVOD sprzedawanych w kanale operatorskim. Chodzi głównie o abonowany serwis HBO GO razem z ofertą telewizyjną dostawców kablowych i satelitarnych. Równolegle, od ponad roku, HBO GO dostępny jest również w sprzedaży bezpośredniej.

Źródło: PMR, 2019

Dlaczego akurat SVOD?

Na rynku SVOD największą popularnością i rozpoznawalnością marki cieszą się takie serwisy jak Netflix, HBO GO, CDA Premium, Ipla oraz Player. Głównymi powodami korzystania z płatnych serwisów SVOD są wysoka jakość i oryginalność dostępnych na nich produkcji czy brak emisji reklam podczas ich oglądania. Serwisy subskrypcyjne są szczególnie popularne wśród młodzieży i młodszego pokolenia dorosłych Polaków.

SVOD a płatna telewizja: partnerstwo czy rywalizacja?

Jest wiele teorii na temat wzajemnego wpływu rynków płatnej telewizji i płatnych usług SVOD, w tym głównie z akcentem położonym na straty płatnych dostawców telewizyjnych na rzecz internetowych subskrypcji wideo. Obecnie jednak obie usługi rozwijane są jako komplementarne wobec siebie, o czym pisaliśmy tutaj. Oznacza to, że na rynku nie widać masowego odpływu abonentów płatnej telewizji w kierunku serwisów subskrypcyjnych. Powodów jest kilka, a główne z nich to m.in.:

  • różnorodna oferta programowa dostawców telewizyjnych, którą ciężko zastąpić, w tym bogata oferta kanałów tematycznych i premium dostępna u operatorów kablowych i satelitarnych; serwisy streamingowe mają natomiast do zaoferowania głównie filmy i seriale
  • przystępność cenowa oferty telewizyjnej w porównaniu z ofertą serwisów SVOD
  • transmisje wydarzeń na żywo w ofercie telewizyjnej
  • niedostatecznie rozwinięta jeszcze oferta lokalnego kontentu w ramach serwisów SVOD
  • bariera technologii, która ogranicza platformy streamingowe – korzystanie ze SVOD możliwe jest przy posiadaniu łącza internetowego o odpowiednio dużej prędkości.

W związku z tym sami użytkownicy płatnej TV w Polsce uważają usługi wideo na żądanie w przeważającej większości za dodatek, uzupełnienie linearnej telewizji i na obecnym etapie rozwoju rynku trudno o założenie, że w perspektywie najbliższych kilku lat dojdzie do odwrócenia trendu na większą skalę. Przyszłość telewizji w Polsce będzie opierała się więc na synergii z usługami VOD i OTT oraz interaktywnymi aplikacjami, a scenariusz zakładający całkowite zastąpienie telewizji linearnej usługami na życzenie jest (przynajmniej w Polsce) mało prawdopodobny.

Więcej informacji na temat rynku płatnych usług VOD znajduje się w raporcie PMR: Rynek płatnej telewizji i VOD w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *