Rynek sprzętu komputerowego w trakcie metamorfozy

W 2018 r. sprzedaż sprzętu komputerowego po raz kolejny spadnie. Jak wynika z raportu CRN, w mijającym roku wyraźnie zmniejszyło się zainteresowanie desktopami w tradycyjnych obudowach oraz notebookami z 15-calowymi ekranami (de facto zastępującymi komputer stacjonarny w domu). Ogromne spadki popytu na desktopy widoczne w ubiegłych latach zahamowały, natomiast przyspieszyły spadki w liczbie sprzedawanych notebooków.

Warto dodać, że w 2017 r. i I połowie 2018 r. zaczęła wreszcie mocniej rosnąć sprzedaż maszyn „małolitrażowych”, takich jak SFF, NUC czy Mini-PC, a także maszyn All-In-One. Przyczynił się do tego m.in. wzrost świadomości wśród konsumentów – tego typu sprzęt zaczął być postrzegany jako pełnowartościowy komputer a nie jego gorszy zamiennik. W I połowie 2018 r. zmniejszyła się za to sprzedaż laptopów, co pozwala przypuszczać, że część klientów zamiast na zakup notebooka decydowała się właśnie na desktop w małej obudowie. Przykładowo, udział małych desktopów wśród maszyn stacjonarnych sprzedanych w III kwartale bieżącego roku przez HP wzrósł aż do 80%. Zmieniają się także przyzwyczajenia klientów co do laptopów – zamiast cięższych notebooków z 15-calowym ekranem, królują ultralekkie maszyny z ekranem 12,5–14,1 cala. Popyt na ultramobilne rozwiązania rośnie bardzo szybko, chociaż jeszcze do niedawna większość sprzedaży stanowiły tradycyjne rozwiązania.

Chociaż sytuacja na rynku sprzętu w ostatnich latach nie była zbyt łaskawa dla producentów, w najbliższych latach może ona ulec zmianie. Przyczynić do tego ma się ożywienie na rynku zamówień publicznych związane z kończącą się perspektywą unijną 2014-2020, a także koniec wsparcia dla systemu Windows 7 (styczeń 2020 r.)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *