Rynek płatnej telewizji w Polsce usługami IPTV stoi

platna-telewizja-telewizor

This post is also available in: English

Liczba abonentów płatnej telewizji w Polsce wykazuje trendy stabilizacyjne, z lekką tendencją wzrostową. Sytuację rynkową warunkuje głównie nabierający coraz większego znaczenia standard IPTV.

IPTV stabilizuje liczbę abonentów płatnej telewizji

Rynek płatnej telewizji w Polsce w ostatnich trzech latach w ujęciu ilościowym wykazuje tendencje stabilizacyjne. Według szacunków PMR, w 2018 r. liczba abonentów płatnej telewizji oscylowała wokół 10,4 mln, rosnąc o niecały 1% rok do roku. Przyczyn stabilnej sytuacji na rynku należy upatrywać przede wszystkim w dalszym dynamicznym wzroście liczby abonentów IPTV, skorelowanym z rosnącą stopą inwestycji w technologię światłowodową. Wskaźnik odpływu klientów (churn) w przypadku platform cyfrowych i kablówek jest niższy niż przyrost abonentów internetowej telewizji linearnej. Oznacza to, że do pewnego stopnia rynek nadal jest w stanie pozyskiwać nowych użytkowników. W dużej mierze odpowiada za to trend pakietyzacji usługi telewizyjnej, głównie z ofertą dostępu do internetu po światłowodzie.

Zmiana netto liczby abonentów płatnej telewizji satelitarnej i kablowej oraz IPTV w Polsce (tys.), 2016-2018

  2016 2017 2018
Telewizja satelitarna i kablowa -67 -60 -91
IPTV 91 131 152

Wyjaśnienie: dane szacunkowe.

Źródło: PMR, 2019

Orange wyznacza trendy

Orange kontroluje połowę wolumenu rynku IPTV w Polsce. W związku z mocno promowanymi pakietami usług dla oferty Orange Love, w której jedną ze składowych jest internet światłowodowy, liczba klientów IPTV operatora w I kw. 2019 r. wzrosła w ujęciu rocznym o blisko 100 tys. Równocześnie liczba płatnych usług DTH Orange stopniała o 12 tys. W ostatecznym rozrachunku wskazuje to na dodatni bilans ogółu klientów usług telewizyjnych w bazie operatora. Jeżeli utrzymają się trendy z ostatnich kilku kwartałów, to w drugiej połowie bieżącego roku Orange powinien obsługiwać więcej klientów telewizji na platformie IPTV niż na platformie satelitarnej. Orange przyznaje, że IPTV przynosi spółce wyższe przychody i lepszą marżę niż płatne pakiety satelitarne, których cena de facto jest mocno zaszyta w zintegrowanej ofercie z dostępem do internetu. Wynika to przede wszystkim z większej skłonności abonentów sieci optycznej do zakupu spójnej technologicznie usługi płatnej telewizji niż w przypadku użytkowników sieci internetowej w innej technologii. Do tego dochodzi większa skłonność do zakupu ofert premium, w czym pomaga fakt, ze sieci FTTH, na których Orange dostarcza IPTV, zlokalizowane są w miastach. Tutaj natomiast mieszka zasobniejszy klient.

Zmiana netto liczby abonentów płatnej telewizji satelitarnej i IPTV Orange w Polsce (tys.), I kw. 2018 – I kw. 2019

  I kw. 2018 II kw. 2018 III kw. 2018 IV kw. 2018 I kw. 2019
IPTV 26 27 24 25 20
Telewizja satelitarna 0 -1 -3 -3 -5

Źródło: Orange, 2019

Więcej informacji na temat rynku płatnej telewizji w Polsce w raporcie PMR: Rynek płatnej telewizji i VOD w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *