Rynek telekomunikacyjny w Polsce 2030

2030

This post is also available in: English

34,5 mld zł

Rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce nie rośnie. Ogólnie jest „nudno”, przynajmniej patrząc na dane liczbowe. Jeśli chodzi o wartość w 2020 r. to jest niżej niż prognozowaliśmy w połowie ubiegłego roku – 34,5 mld zł. Jest to wynik z wyłączeniem segmentu płatnej telewizji i VOD. W zasadzie jest to wynik na poziomie roku 2019. Model długookresowy PMR, oczywiście obarczony relatywnie wysokim ryzykiem błędu, pokazuje, że przy obecnych założeniach makro i składowych rynku usług telekomunikacyjnych wartość rynku wyniesie po raz kolejny 34,5 mld zł. Podsumowanie wyników 2020 r. i więcej komentarzy można znaleźć w Rzeczpospolitej.

Strategia pakietów 5G

Kluczowe znaczenie w kolejnych latach będzie miał rynek telefonii komórkowej i w długim terminie rozwój sieci kolejnej generacji. Czy 5G wywróci to do góry nogami modele biznesowe na rynku? Najbardziej prawdopodobne jest, że będzie raczej ewolucja niż rewolucja. W kolejnych latach najwięksi operatorzy pozostaną przy swoich obecnych strategiach tworzenia rodzaju konglomeratów telekomunikacyjnych, oferujących klientom szeroki wachlarz usług przekrojowo z każdego segmentu rynku. Im więcej usług, tym większa możliwość dosprzedaży i większa lojalność klientów, bardzo istotna w momencie wysokiego nasycenia rynku. Niska rotacja bazy w sytuacji wysokiego nasycenia rynku jest sprawą o kapitalnym znaczeniu. Jest to w zasadzie główny powód – co przyznają w rozmowach sami operatorzy – który bardzo mocno utrwala obecne podejście i nie zachęca do gwałtownych zmian. Można się zastanawiać, na ile klienci realnie potrzebują niektórych usług i czy rzeczywiście pakiety przynoszą dodatkowe przychody. Można kwestionować marżowość dodatkowych usług, które mogą przynosić 1-2% lub nawet w ogólnie nie wnosić nic z punktu widzenia zyskowności. Mimo to nadal wskaźniki dotyczące churn są i będą dla operatorów wskazówką, by kontynuować strategię pakietów. Wyniki dwóch dużych badań z I kw. 2021 r., komplet najnowszych danych i prognoz dotyczących usług pakietowych można znaleźć w najnowszym raporcie PMR.

Inwestycje w obszarze IT

Dla bieżącej działalności operatorów coraz większej wagi nabiera natomiast szybsze reagowanie na zmieniające się potrzeby klientów. Istotną kwestią, szczególnie w kontekście długoterminowych trendów, jest konkurencja i presja ze strony internetowych gigantów i dostawców OTT. Wymusza to na tradycyjnych operatorach konieczność skrócenia czasu rozwoju usług oraz skuteczniejszej odpowiedzi na pojawiające się trendy. To z kolei wymusza posiadanie narzędzi i przemodelowania wewnętrznych systemów IT, wykorzystanie korzyści i elastyczności jakie zapewniają środowiska chmurowe, tak by być bardziej skoncentrowanym na kliencie, przede wszystkim w zakresie sprzedaży i obsługi. Trend ten tylko przybierze na sile, a najwięksi gracze będą uważniej przyglądać się swoim systemom IT, planować migracje i zmiany.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *