Platforma nc+ większościowym udziałowcem w spółce Kino Świat

kino-swiat-platforma-nc+

This post is also available in: English

Platforma nc+ zamierza kupić większościowy pakiet udziałów w spółce Kino Świat. Dzięki nowej inwestycji nadawca zapewni sobie stały dostęp do bogatej biblioteki filmów kinowych i telewizyjnych dystrybutora.

nc+ dystrybutorem filmów kinowych i telewizyjnych

W I połowie sierpnia ITI Neovision, operator platformy nc+, zawarł przedwstępną umowę nabycia 70% udziałów w spółce Kino Świat, jednego z największych niezależnych dystrybutorów filmów w Polsce. Planowana transakcja pozwoli platformie satelitarnej na oficjalną dystrybucję katalogu filmowego Kina Świat, składającego się z ponad 2 tys. godzin filmów kinowych i telewizyjnych (1 200 produkcji).

Kino Świat i wypracowana renoma

Kino Świat to jeden z wiodących dystrybutorów filmów w Polsce, aktywny na najważniejszych polach dystrybucji, takich jak kino, video (DVD/Blu-ray), video na życzenie (VOD) i telewizja. W jego katalogu znajdują się niekwestionowani liderzy w kategorii frekwencji, jak np. „Kler” Wojciecha Smarzowskiego – film z najlepszym otwarciem wśród polskich filmów w historii i najwyższą widownią kinową od 19 lat (5,2 mln widzów), a także rekordowe ,,Listy do M. 3”  (ponad 3 mln widzów) oraz największe hity Patryka Vegi, w tym ,,Pitbull. Niebezpieczne kobiety” (2,9 mln widzów). Oprócz dystrybucji Kino Świat zajmuje się także koprodukcją polskich i zagranicznych filmów.

W 2018 r. Kino Świat wypracowało 212,5 mln zł przychodów, co w porównaniu z rokiem wcześniejszym oznacza wzrost o 47%. Równolegle firma zanotowała w tym czasie 19,9 mln zł zysku netto wobec analogicznego wskaźnika na poziomie 10,5 mln zł w 2017 r. Na pozytywne wyniki finansowe spółki w ubiegłym roku w znaczący sposób wpłynął sukces frekwencyjny „Kleru”.

Docelowo mniejszościowy pakiet udziałów w spółce Kino Świat pozostanie w rękach dotychczasowych właścicieli – Tomasza Karczewskiego i Marcina Piaseckiego, którzy pozostaną w zarządzie firmy i będą brali aktywny udział w kierowaniu i dalszym rozwijaniu Kino Świat. Zawarcie końcowej umowy jest warunkowane pozyskaniem zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do informacji publicznej nie podano planowanej kwoty transakcji.  

Platforma nc+: dywersyfikacja działalności

Kupno pakietu większościowego Kina Świat to pierwsze przejęcie realizowane przez właściciela nc+. Filmy z portfolio Kino Świat od wielu lat swoje telewizyjne premiery mają na platformie nc+, m.in. w Canal+. Dzięki inwestycji nadawca uzyska stały dostęp do filmów z oferty dystrybutora, zapewniając sobie również treści dla zapowiadanej platformy internetowej VOD myCanal. Dodatkowo pojawią się nowe możliwości związane w inwestycjami w produkcję filmową. Tło dla wspomnianej transakcji niewątpliwe stanowi planowany rebranding platformy nc+, wzmacniający markę Canal+.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *