Rynek chmury w okresie pandemii

rynek-cloud-computing-w-Polsce

This post is also available in: English

Według najnowszych badań Synergy Research Group, pandemia Covid-19 nie doprowadziła do zmniejszenia globalnych wydatków na chmurę. Takie usługi jak IaaS i PaaS zanotowały największy wzrost, sięgający 34%.

Regularny wzrost

W ostatnich latach przychody z usług w chmurze wykazywały regularny wzrost, który utrzymał się podczas pandemii Covid-19. W drugim kwartale 2020 r. wydatki na infrastrukturę chmurową przekroczyły na świecie 30 mld dol., co stanowi wzrost o 7,5 mld dol. Dla porównania wzrost ten wyniósł 6,5 mld USD w drugim kwartale 2019 r., w porównaniu do 5,5 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Największy wzrost na runku usług chmurowych zanotowały usługi IaaS i PaaS, które wzrosły o 34% w drugim kwartale. Synergy Research Group szacuje, że przychody w ciągu ostatnich 12 miesięcy osiągnęły wartość 111 miliardów dolarów, a rynek pozostaje na dobrej drodze do wzrostu o ponad 30% w 2020 r.

1/3 rynku dla Amazona

Pod względem udziału w rynku usług infrastruktury chmurowej Amazon Web Services zajmuje czołową pozycję, który według Synergy Research Group posiada 33% rynku usług chmurowych. Drugim co do wielkości graczem jest Microsoft z 18% udziałów, a podium uzupełnia Google z 9%.Dominacja największych dostawców jest bardziej widoczna na rynku usług chmury publicznej, gdzie kontrolują blisko 80% rynku.

Podział rynku chmury

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *