Rozwój sztucznej inteligencji w Polsce

aukcja-5G-UKE

This post is also available in: English

Badanie Microsoftu pokazuje, że firmy w Polsce zauważyły korzyści biznesowe wynikające ze stosowania sztucznej inteligencji. 80% firm korzystających z rozwiązań AI uznaje je za wartość dodaną dla prowadzenia biznesu.

Dobre prognozy dla AI w Polsce

Jedna na trzy firmy w Polsce przyznała, że nie stosuje żadnego rozwiązania wykorzystującego sztuczną inteligencję, podczas gdy 23% potwierdza wysoki stopień zaawansowania w jej zastosowaniu.

Badanie Microsoft wykazało, że największą grupa respondentów (44%) stanowią firmy, które dopiero odkrywają możliwości związane z wykorzystywaniem AI, są w fazie testów i eksperymentów. Badanie pokazuje również, że w polskich firmach widać dwie prędkości, w których jedna polega na adaptacji rozwiązań sztucznej inteligencji, a druga na rozwoju umiejętności pracowników w tym zakresie.

Prognozy zaprezentowane przez Microsoft zakładają dwucyfrowy wzrost rynku AI w Polsce w ciągu następnych 5 lat spowodowany m. in. inwestycjami największych dostawców chmury publicznej na krajowym rynku.

Pracownicy są kluczowi

Przedsiębiorstwa w Polsce zauważają korzyści wynikające z użycia sztucznej inteligencji w swoich rozwiązaniach, co sprawia że coraz więcej z nich chce inwestować w rozwój umiejętności swoich pracowników. Microsoft przekonuje, że 63% liderów AI w Polsce aktywnie rozwija umiejętności swoich pracowników, podczas gdy 34% ma takie plany. Rozwijanie umiejętności pracowników z zakresu umiejętności AI, znalazło się również na czele listy priorytetów w dziedzinie szkoleń pracowników. Z badania wynika też, że siedmiu na dziesięciu pracowników  czuje się odpowiednio przygotowanych do pracy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Badanie zostało przeprowadzone na pracownikach i szefach w dużych przedsiębiorstwach  20 różnych krajów. W spotkaniu wzięło udział 611 przedstawicieli polskich firm.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *