Rozwój sztucznej inteligencji w czasach pandemii COVID-19

sztuczna-inteligencja

This post is also available in: English

Sztuczna inteligencja pomaga w walce z pandemią COVID-19, ale także ujawnia swoje niedociągnięcia, które trzeba dopracować. Ostatnie miesiące pokazały potencjał drzemiący w AI, który wciąż można rozwijać i wykorzystywać w biznesie.

Technologia AI w walce z pandemią

Z dostępnych danych rynkowych i wypowiedzi ekspertów wynika, że sztuczna inteligencja w znacznej mierze przyczynia się do walki z obecną pandemią COVID-19, a przede wszystkim do badań nad szczepionką. Gdyby nie technologie chmurowe i mobilne oraz właśnie technologie AI, diagnoza oraz samo wymyślenie skutecznej szczepionki na koronawirusa nie przebiegałoby tak szybko.

Sztuczna inteligencja to głównie model matematyczny, który opiera się na danych z przeszłości, co nie pozwala na wykorzystanie całego potencjału drzemiącego w rozwiązaniach AI w poprowadzeniu walki z trwającą pandemią (AI nie ma danych, na których może się uczyć). Na obecnym etapie AI pomaga jednak w rozpoznawaniu wzorców oraz zakażeń i ich postępów w grupach ludzkich. Takie dane umożliwią sprawniejsze działanie w przypadku następnej pandemii.

Przyspieszenie zmian w technologii i biznesie, również dzięki AI

Pandemia przede wszystkim wpłynie na adaptację chmury obliczeniowej oraz rozwój różnych narzędzi pracy zdalnej w segmencie B2B. Również rozwiązania AI, czyli technologie takie jak roboty, chatboty, zmienianie słów na komendy czy też automatyzacja procesów staną się codziennością, do której należy się przyzwyczaić.

Obecny rozwój nowych technologii przyczyni się do całkowitych zmian w biznesie. Powstają nowe modele biznesowe, w tym model freemium, który daje za darmo całą aplikację bądź rozwiązania, a następnie przeprowadza analizę zachowania i podsuwa możliwości dopłacania za pewne usługi.

Niewątpliwie ogromna zmiana zajdzie dzięki wprowadzeniu sieci 5G, które zapewni nowy model przesyłania danych. Jednak trzeba liczyć się z tym, że wraz z pojawieniem się nowych technologii mogą rosnąć nadużycia. Może dojść do rosnącej liczby włamań do sieci oraz błędów człowieka, które sztuczna inteligencja może postrzegać jako poprawny wzorzec. Niestety jak dotąd jeszcze nie opracowano sposobu na tego rodzaju problemy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *