Rostelecom otwiera centrum danych przy elektrowni atomowej

Centrum_danych_elektrownia_atomowa

This post is also available in: English

Rostelecom uruchomił własne centrum danych zlokalizowane obok elektrowni atomowej. To kolejny krok mający na celu umocnienie pozycji lidera rosyjskiego rynku data center, po wcześniejszym przejęciu DataLine.

Komercyjny start I fazy projektu

Rostelecom, największy operator telekomunikacyjny w Rosji, ogłosił oficjalnie, że jego spółka zależna Rostelecom Data Centres (RTK-DC) rozpoczęła komercyjną działalność centrum danych Udomlya zlokalizowanego obok elektrowni jądrowej Kalininskaya, należącej do Rosenergoatom.

Zgodnie z informacjami na stronie operatora, obecnie uruchomiona powierzchnia pozwala na instalację 820 szaf rack w dwóch komorach. Dostępna moc obiektu to 13,3 MW. Docelowo, w roku 2021, obiekt będzie umożliwiał kolokację 4 800 szaf rack, a całkowity przydział mocy centrum danych ma wynieść 48 MW. Będzie to największe centrum danych w Rosji. 800 szaf rack ma wykorzystywać na swoje potrzeby Rosenergoatom, natomiast pozostałe 4 000 będzie komercjalizował Rostelecom.

Największe centrum danych w Rosji

Centrum danych Rostelecom przy elektrowni jądrowej Kalinskaya to największy projekt w trakcie realizacji w Rosji i jeden z największych w Europie. Pierwsza faza budowy obejmuje trzy budynki dedykowane pod infrastrukturę, z kolejnym budynkiem przeznaczonym na biura. Całkowita powierzchnia każdego budynku wynosi 11 500 m2. Budowa centrum danych została podjęta jako wspólny projekt Rostelecomu i Rosenergoatomu jeszcze w 2015 r. Podpisano wówczas 30-letnią umowę najmu.

„Udomlya DC to najbardziej ambitny projekt w naszej strategii stworzenia ogólnokrajowej sieci centrów danych z rozproszeniem geograficznym. Współpraca z Rosenergoatom pozwoliła nam stworzyć unikalny obiekt pod względem bezpieczeństwa, skali i taryf za energię elektryczną. Popyt na usługi w chmurze szybko rośnie: Przychody Rostelecomu z usług centrów danych rosną o 30% rok do roku. Największe centrum danych w Rosji umożliwi nam zaspokojenie rosnącego popytu ze strony klientów państwowych i korporacyjnych, oferując jednocześnie atrakcyjne stawki rynkowe” – podsumowuje Pavel Kaplunov, Wiceprezes ds. Usług w Chmurze w Rostelecom „.

Rostelecom liderem rynku po przejęciu DataLine

Rostelecom to obecnie lider rynku data center w Rosji, który konsekwentnie umacnia swoją pozycję. W I kw. 2019 r. operator uzyskał zgodę urzędu antymonopolowego na zakup DataLine, ówczesnego lidera lokalnego rynku data center. DataLine zarządza 8 centrami danych w Moskwie, o skumulowanej powierzchni 22,8 tys. m2 (4 800 szaf rack) i całkowitej mocy 48 MW. Z usług DataLine korzysta ponad 800 podmiotów w tym m.in. największe banki i instytucje finansowe. Dzięki przejęciu DataLine, udział Rostelecom w rynku usług data center w Rosji wzrósł do 25-30% (w zależności od przejętego kryterium oceny).  

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *