Rośnie znaczenie przetwarzania danych w chmurze

chmura

This post is also available in: English

Equinix podaje, że w 2021 r. już 35% firm w Polsce planuje migrację do chmury obliczeniowej. Jest to wzrost o 27 p.p. względem tego samego badania rok wcześniej. W rezultacie organizacje, które już korzystają z chmury, migrują do niej ponad połowę swojej infrastruktury cyfrowej.

Chmura staje się priorytetem firm w Polsce

Co roczne globalne badanie ,,Equinix 2020-21 Global Tech Trends Survey” pokazuję, że chmura obliczeniowa stanowi coraz częściej punkt wyjścia dla planowania inwestycji firm w Polsce. Już 70% osób odpowiedzialnych za infrastrukturę IT potwierdza, że staje się ona kluczową inwestycją do przygotowania organizacji na przyszłość. Równocześnie 66% przyznaję, że chmura jest priorytetem w ich organizacji.

Te liczby pokazują, że coraz więcej osób ufa cloud computing. Tym samym firmy migrują do niej coraz większą część własnych zasobów. Obecnie ponad połowa (53%) infrastruktur cyfrowych ankietowanych w Polsce firm znajduje się w chmurze.

Obawy o bezpieczeństwo

Jednak według badania Equinix, migrując do chmury firmy najbardziej obawiają się o bezpieczeństwo ich zasobów. Ponad połowa (51%) respondentów w Polsce uważa, że ryzyko cyberataków i kradzieży danych w wyniku migracji będzie jednym z największych zagrożeń na całym świecie. Dlatego oprócz priorytetów jakimi jest cloud computing, 85% badanych podkreśla również znaczenie aspektu cyberbezpieczeństwa. Jest to wzrost z 77% względem zeszłorocznego badania.

,,Głównym elementem transformacji cyfrowej jest migracja do chmury. Nasze badania GTTS wykazują jednak, że wielu szefów działów informatycznych nie bez obaw podchodzi do takiej zmiany, a decydenci wskazują na większe ryzyko kradzieży danych i naruszenia bezpieczeństwa systemów” – ocenia sytuację Michael Montoya, dyrektor ds. bezpieczeństwa informatycznego w firmie Equinix.

Podobne wpisy