Rośnie liczba samozatrudnionych w branży IT

praca zdalna - komputer

This post is also available in: English

Jak wynika z ostatnich analiz rynkowych, w Polsce dynamicznie rośnie liczba osób samozatrudnionych w branży IT. Trend napędza kilka czynników, w tym m.in. brak specjalistów IT, rosnąca liczba tego typu zleceń oraz kilkunastotysięczne zarobki.

75% zleceń z obszaru IT skierowane do samozatrudnionych

W Polsce coraz bardziej dostrzegany jest trend, w którym specjaliści z branży IT rozpoczynają prowadzenie jednoosobowych działalności gospodarczych. Według analizy przeprowadzonej przez No Fluff Jobs zjawisko obserwowane jest od sześciu lat, ze średnim wzrostem na poziomie 13,5%, co przekłada się na ponad 112 tys. aktywnie działających podmiotów w 2020 r. Rynek nie pozostaje na to ślepy. Już ok. 75% ofert pracy jest kierowanych właśnie do specjalistów IT prowadzonych jednoosobową działalność gospodarczą.

No Fluff Jobs szczególnie podkreśla znaczenie doświadczenia zawodowego. Najczęściej na samozatrudnienie decydują się osoby z większym stażem pracy. Wśród tej grupy dominuje model współpracy na podstawie kontraktu B2B (87%) oraz umowy o pracę (36%). W przypadku grup z mniejszym doświadczenie, umowa o pracę odgrywa coraz to istotniejszą rolę. Dla osób z średnim stażem jest to B2B 66% i umowa o pracę 60%, a dla początkujących odpowiednio 45% i 72%.

To co może przyciągać do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w obszarze IT to wynagrodzenie.  Według No Fluff Jobs w roku bieżącym początkujący mogą liczyć na zarobki między 4 a 7 tys. netto, osoby ze średnim doświadczeniem od 9 do 14 tys. netto, a eksperci między 16 a 21 tys. zł netto.

Warszawa i Kraków

Zdaniem Dun & Brandstreet, największą popularnością cieszą się działalności związane z oprogramowaniem. W 2020 r. odpowiadały one za blisko 68% wszystkich aktywnych podmiotów. Na drugim miejscu znalazły się usługi doradztwa w zakresie informatyki (19%), a podium uzupełniają firmy specjalizujące się w technologiach informatycznych (6%).

Blisko jedna trzecia (30%) jednoosobowych działalności IT pochodzi z województwa mazowieckiego. Na kolejnych miejscach znalazły się regiony w Małopolsce (11%) oraz Dolnośląskim (10%). Nie ma tutaj zaskoczenia, że skupiają się one w największych miastach. W Warszawie aktywnych jest ponad 19 tys. samozatrudnionych, w Krakowie 6,1 tys. i Wrocławiu 6,5 tys.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *