Rośnie liczba oszustw komputerowych

This post is also available in: English

Liczba prób oszustw komputerowych w Polsce wzrosła do ponad 9 tys. w pierwszej połowie 2021 r., alarmuje CERT Polska. Przestępcy w tym celu wykorzystują fałszywe strony internetowe, zwłaszcza takich portali jak Facebook, OLX a nawet strony bankowości mobilnej.

11 tys. zgłoszeń

Oszustwa internetowe stają się coraz bardziej powszechne. W pierwszej połowie 2021 roku ich liczba przekroczyła liczbę wszystkich tego typu powiadomień w całym 2020 roku. Co więcej, w analizowanym okresie już 84% z blisko 11 tys. wszystkich incydentów obsłużonych przez CERT Polska, zalicza się do kategorii oszustwa internetowe.

oszustwa komputerowe

Fałszywe strony internetowe

W komunikacie CERT Polska podkreśla, że oszuści internetowi najczęściej do realizacji swoich celów wykorzystują dobrze znane witryny internetowe. Zaliczają się do nich Facebook, OLX, witryny bankowości mobilnej, strony z możliwością zakupu kryptowaluty oraz dostawców energii. Otrzymane linki za pomocą wiadomości SMS lub poczty elektronicznej, przekierowują potencjalną ofiarę na fałszywą stronę, gdzie następnie nieświadoma przelewa pieniądze na konto przestępcy. W pierwszym półroczu 2021 roku liczba fałszywych domen wyniosła 11,9 tys. Obecnie figuruje na niej ponad 22,8 tys. wpisów.

,,Tak duża liczba zidentyfikowanych stron wyłudzających to przede wszystkim zasługa zgłoszeń kierowanych do nas przez https://incydent.cert.pl. Oczywiście liczymy na więcej i zapewniamy, że przeanalizujemy każdy przypadek zagrażający bezpieczeństwu internautów. Dla tego typu ataków niezwykle istotny jest czas reakcji. Dlatego też nasi specjaliści w trybie ciągłym wyłapują i obsługują te najpilniejsze sprawy”. – mówi Przemysław Jaroszewski, Kierownik CERT Polska.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *