Rośnie liczba gospodarstw domowych z dostępem do szerokopasmowego Internetu

laptop - biurko

This post is also available in: English

Główny Urząd Statystyczny opublikował coroczny raport dotyczący społeczeństwa informacyjnego w Polsce. W 2020 roku dostęp do Internetu miało już 90,4% gospodarstw domowych. Odsetek ten wzrósł o 3,7% w stosunku do poprzedniego roku.

Coraz chętniej korzystamy z mobilnych łączy Internetowych

Tegoroczna edycja raportu ,,Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2020 roku” pokazuje, że z roku na rok coraz więcej gospodarstw domowych ma dostęp do szerokopasmowego Internetu. Jak wynika z analiz GUS-u spośród wszystkich gospodarstw posiadających dostęp do Internetu w Polsce, już 99,1% korzysta z łączy szerokopasmowych. W porównaniu do poprzedniej edycji badania, wskaźnik ten wzrósł o 3,7 punktów procentowych.

Polacy najczęściej wybierają dostęp do Internetu szerokopasmowego za pomocą łączy stacjonarnych. Tego rodzaju połączenie wybrało 67,7% gospodarstw domowych, o 5,4% więcej niż w 2019 r. Natomiast, dynamicznie rośnie popularność szerokopasmowym łączem mobilnych, z których w 2020 r. korzystało 66,7% gospodarstw domowych, o 12,4% więcej niż w poprzednim roku.

Patrząc na podział administracyjny, zacierają się również granice między dostępem do Internetu według obszarów zamieszkania. W 2020 r. Odsetek mieszkańców terytoriów wiejskich korzystających z tego typu usług wyniósł 88,7%, o 2,3% mniej niż na obszarach miejskich. W poprzedniej edycji badania różnica ta wynosiła 6,4%.

Pandemia zwiększa częstotliwość korzystania z Internetu

Rośnie również częstotliwość korzystania z Internetu. W 2020 roku w Polsce regularnie (co najmniej raz w tygodniu) korzystało dostępu do sieci 81,4% osób (wobec 78,3% w roku poprzednim). Odsetek osób, które korzystały z usług codziennie lub prawie codziennie wyniósł 72,3%, a korzystających rzadziej niż raz w tygodniu – 2,2%.

Ze względu na cel, w Polsce najczęściej wykorzystuje się Internet do przeglądania poczty elektronicznej (79,2%), czytania wiadomości online, gazet lub czasopism (78,6%) oraz wyszukiwania informacji o towarach i usługach (75,4%). Co ciekawe coraz mniej osób deklaruje oglądanie nagrań wideo z serwisów tworzonych przez użytkowników (np. YouTube), oraz zamieszczanie na stronach internetowych lub przez aplikację własnych tekstów, zdjęć, muzyki, filmów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *