Rosnąca popularność PaaS wśród developerów

This post is also available in: English

Usługi Platform as a Service (PaaS), polegające na udostępnieniu programistom wirtualnego środowiska pracy w chmurze, są coraz bardziej powszechne wśród międzynarodowych korporacji, ale również lokalnych firm.

Połowa przedsiębiorstw wykorzystuje PaaS

Cloud Foundry Foundation to niezależna organizacja typu non-profit, która została stworzona w celu wspierania rozwoju, promowania i adaptacji opensourcowej platformy Cloud Foundry, jako standardu branżowego do tworzenia aplikacji w chmurze. Według Badania Cloud Foundry zrealizowanego w 2018 roku na reprezentatywnej grupie ponad 600 decydentów IT w firmach na terenie Stanów Zjednoczonych, Azji i Europy, z rozwiązań typu PaaS korzystało około 50% ankietowanych przedsiębiorstw. Rozwijały one z ich pomocą ponad 60% swoich systemów IT. Oznacza to wzrost o 13% w porównaniu do poprzedniej edycji badania pół roku wcześniej.

Firmy wykorzystują platformy PaaS przede wszystkim do migracji dotychczasowych aplikacji do chmury łącząc to z ich istotną (40%) lub niewielką (30%) przebudową. Zaledwie co czwarta firma używa tego typu rozwiązań do tworzenia nowych aplikacji, które działają i mogą być rozwijane w pełni w środowisku chmury. „Firmom bardziej opłaca się dokonać migracji istniejących aplikacji do chmury i wówczas je modernizować zgodnie z wytycznymi architektury natywnej cloudowo niż przepisywać złożone aplikacje od nowa – jest to oszczędność finansowa i operacyjna” – wyjaśnia Artur Witek, Wiceprezes Zarządu Grape Up, jedynej polskiej firmy, która należy do Cloud Foundry Foundation.

Grape Up specjalizuje się w dziedzinie wykorzystania technologii cloud native oraz podejścia DevOps w produkcji oprogramowania. Firma jest twórcą platformy PaaS Cloudboostr, która umożliwia przedsiębiorstwom tworzenie, testowanie i wdrażanie aplikacji w chmurze publicznej, prywatnej lub hybrydowej. Grape Up świadczy także usługi z zakresu konsultingu IT dla dużych firm. Firma obsługuje globalne marki z wielu branż (w tym spółki z listy Forbes 1000).

Coraz większa świadomość PaaS

Jak pokazują wyniki badania, po pierwszych doświadczeniach z rozwiązaniami typu PaaS, przedsiębiorstwa przekonują się do nich oraz sięgają po rozwiązania IaaS. Liczba firm, które korzysta z IaaS, wzrosła o 17%. w okresie marzec-wrzesień 2018 roku.

Badania pokazały też, że aż 74% respondentów jest w stanie wytłumaczyć pytającemu znaczenie i korzyści związane z wykorzystaniem platformy PaaS – to wzrost o 11% w porównaniu z lutym 2016 roku. Większa świadomość przekłada się na coraz powszechniejsze zainteresowanie rozwiązaniami PaaS. Zaledwie 14% firm nie korzysta z PaaS, jeśli weźmiemy pod uwagę łącznie przedsiębiorstwa, które wykorzystują wewnętrznie platformy PaaS na szerszą skalę oraz te, które są na etapie ich oceny.

Kultura organizacyjna największym wyzwaniem

W 2016 r. prawie 40% menadżerów IT wymieniało kwestie technologiczne, jako największą barierę uniemożliwiającą poprawę wydajności tworzenia aplikacji w ich firmach. 25% menadżerów IT twierdziło z kolei, że to kultura organizacyjna ich firmy jest największą przeszkodą, a 37% uznawały oba te czynniki za w równym stopniu blokujące usprawnienie procesu rozwoju oprogramowania. Dwa lata później 44% menedżerów IT uważa, że wykorzystanie możliwości nowych technologii w zakresie rozwoju oprogramowania blokuje najbardziej kultura organizacyjna ich firmy, a tylko 33% twierdzi, że przeszkodą jest dostępność właściwych narzędzi i technologii. Pozostałe 23% jest niezdecydowanych.

Z danych zawartych w najnowszym raporcie PMR wynika, że PaaS to dynamicznie rozwijający się (na poziomie nawet 30% w skali roku), ale zdecydowanie najmniejszy segment rynku przetwarzania danych w chmurze w Polsce. Jego udział strukturze krajowego rynku cloud w 2018 r. nieco przekraczał 5%.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *