Rosną przychody dostawców oprogramowania w Polsce

programowanie

This post is also available in: English

Do tej pory sytuacja związana z koronawirusem nie wpłynął negatywnie na polską branżę producentów oprogramowania – wręcz przeciwnie, zwiększył ich dochody. Z analizy Organizacji Pracodawców Usług IT (SoDA) wynika, że ​​w II kwartale 2020 r. przychody firmy z tego sektora wzrosły średnio o 20%, a 80% dostawców z optymizmem patrzy w przyszłość.

Pandemia nie przeszkadza

Jak wynika z raportu “Wpływ COVID-19 na branżę Software House w Polsce” przygotowanego przez Organizacje Pracodawców Usług IT (SoDA), producenci oprogramowania w Polsce pozytywnie odczuli oddziaływanie pandemii COVID-19. Ponad jedna czwarta firm przekroczyła ubiegłoroczny plan sprzedaży, a kolejne 35% realizowało go co najmniej w 90%.  Wszystko to przełożyło się na średnio 20% wzrost przychodów przypadających na firmę.

Badane potwierdziły, że na obecną sytuację wpływa rosnący popyt na ich usługi i produkty. Tak uważa 9 na 10 badanych organizacji. Sytuacja ta pozytywnie wpłynęła również na zatrudnienie w polskiej branży oprogramowania. Firmy zatrudniają więcej pracowników niż w 2019 roku, a główne potrzeby rekrutacyjne obejmują stanowiska programistyczne. Ponadto średnie zarobki wzrosły nawet o 20%.

Pozytywne nastawienie dotyczące przyszłych planów

Polscy dostawcy oprogramowania również optymistycznie patrzą w przyszłość. 70% z nich pozytywnie ocenia ostatni rok, a aż 80% jest optymistycznie nastawionych do przyszłości ich biznesu.

„Ogólne nastroje w branży są pozytywne, jednak coraz większe problemy z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników rodzą obawy o przyszłość. Aby skutecznie radzić sobie ze zmianami, jakie pandemia przyniosła dla naszej branży, powinniśmy najpierw wyciągnąć wnioski z roku 2020. Wyniki raportu pokazują nie tylko, jak bardzo pandemia wpłynęła na nasze firmy i pracowników, ale wskazują też na wyłaniające się nowe możliwości rozwojowe” – komentuje Bartosz Majewski, Założyciel i Prezes SoDA.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *