Rosja: komunikatory internetowe nie są anonimowe

This post is also available in: English

W Rosji obowiązuje już oficjalnie nowe prawo o komunikatorach internetowych. Ma ono za zadanie umożliwienie skutecznej identyfikacji użytkowników komunikatorów internetowych.

Nowe przepisy od 05.05.2019

Przepisy weszły w życie 5 maja 2019 r., 180 dni po ich przyjęciu i opublikowaniu w listopadzie 2018 r. Na mocy nowego prawa administratorzy komunikatorów muszą weryfikować u operatorów telekomunikacyjnych numer telefonu, za pomocą którego rejestruje się użytkownik. Administratorzy komunikatorów przesyłają do operatorów zapytania dotyczące numeru, a operatorzy mają 20 minut na to, żeby potwierdzić tożsamość użytkownika. Jeśli okaże się, że dany numer nie figuruje w bazie danych operatora lub też operator nie udzieli odpowiedzi, administrator nie zarejestruje użytkownika i powinien odmówić korzystania z usługi.

Indywidualny kod dla każdego użytkownika

Po rejestracji każdy użytkownik otrzymuje w komunikatorze indywidualny kod identyfikacyjny. Administratorzy komunikatorów przekazują dane odnośnie użytkowników i wykorzystywanych komunikatorów operatorowi, który wprowada je do swojej bazy danych.

Przepisy oznaczają dla operatorów dodatkowe obowiązki – będą oni musieli przetwarzać miliony zapytań. Z drugiej strony, komunikatory stwarzają konkurencję dla telefonii komórkowej, bowiem użytkownicy wolą pisać w internecie, niż dzwonić bądź przesyłać SMS-y. Z tego powodu nowe prawo może być korzystne dla tradycyjnych operatorów. Według agencji TASS, operatorzy telefonii komórkowej są przygotowani technicznie do spełnienia warunków rozporządzenia. Natomiast operatorzy komunikatorów, jak podała agencja „nie komentują i nie wyrażają zainteresowania współpracą”.

Bezpieczeństwo wymusza kolejne regulacje

To kolejna regulacja na rynku rosyjskim, która stawia sobie za cel bezpieczeństwo i kontrolę. Od ubiegłego roku obowiązują przepisy nakazujące przetwarzanie danych o obywatelach Rosji wyłącznie na serwerach zlokalizowanych na terenie Federacji Rosyjskiej. Rok wcześniej w życie weszły regulacje, które zakazały korzystania z sieci VPN.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *