Rok z pandemią – jak wygląda rekrutacja na rynku pracy IT?

rekrutacja - kobieta

This post is also available in: English

Jak wynika z ustaleń CBRE, rekrutacja na rynku pracy w sektorze IT wraca do koniunktury z przed okresu pandemii. Obecnie już 75% pracodawców deklaruje taki stan rzeczy. Równocześnie zmniejsza się odsetek firm które nie mają w planach naboru nowych pracowników.

3 na 4 pracodawców rekrutuje bez zmian

Minął ponad rok od czasu, gdy pandemia Covid-19 całkowicie zmieniła światowy rynek pracy. Drastyczne zmiany, w tym głównie zmiany wzorców pracy i niepewne warunki ekonomiczne, wpłynęły również na zamrożenie dużej części liczby rekrutacji – w tym w sektorze IT. Zdaniem CBRE, na samym początku pandemii aż co trzeci pracodawca z branży IT, usług dla biznesu i produkcji zamroził nowe rekrutacje. Sytuacja ta jednak zaczyna się zmieniać. Z raportu „Rynek pracy: rok z koronawirusem” zrealizowanego przez Gi Group, Grafton Recruitment i CBRE wynika, że obecnie już tylko 16% przedsiębiorstw z wyżej wymienionych sektorów nadal nie prowadzi procesów rekrutacji (zmiana o 18 pp. r/r).

3 na 4 przebadane firmy z branży IT, usług dla biznesu i produkcji przeprowadza proces rekrutacji w ten sam sposób co przed pandemią Covid-19 (dane te dotyczą wyłącznie dużych miast w Polsce). W porównaniu do początku wprowadzania obostrzeń, jest to zmiana aż o 21%. Równocześnie zmniejsza się odsetek firm, które całkowicie rezygnują z procesu rekrutacji nowych pracowników (z 23% do 16%). Nie zmieniła się natomiast liczba przedsiębiorstw którzy mają w planach redukcję swojego personelu (5%).

,,Na początku pandemii firmy koncentrowały się na odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Organizowano pracę zdalną, trwały negocjacje umów i opłat. Rekrutacje zeszły na dalszy plan, zwłaszcza, że nie sprzyjała im wysoka niepewność, która towarzyszyła prawie każdej organizacji. Dzisiaj, po roku funkcjonowania w pandemicznej rzeczywistości, firmy zaczynają wracać do planów, które wcześniej były zawieszone i więcej zatrudniają. Szczególnie widoczne jest to w sektorze IT i technologii. Firmy z branży technologicznej odpowiedzialne były w ubiegłym roku za niemal 1/3 wszystkich transakcji na rynku biurowym w Polsce, a w miastach regionalnych za ponad 40% wynajętej powierzchni. Łącznie w 2020 roku zagospodarowały w Polsce ponad 330 tys. mkw. Biur” – mówi Jan Banasikowski, na Associate Director Advisory & Transaction Services, CBRE.

Duże miasta pewniejsze odnośnie nowych pracowników

Proces rekrutacji w sektorze IT najlepiej wygląda w największych polskich miastach. Jak wynika z raportu, niemal każde przebadane przedsiębiorstwo IT ma w planach zatrudnienie nowych pracowników. Dotyczy to takich miast jak: Wrocław, Warszawa, Poznań i Katowice. W Krakowie i Łodzi odsetek ten wyniósł nieco mniej, jednak wciąż na bardzo wysokim poziomie. Odpowiednio 95% i 92%.

Jednak branża IT nie jest jedynym sektorem w Polsce z dużym odsetkiem przedsiębiorstw deklarujących chęć zatrudnienia nowych pracowników. Dużym procentem przedsiębiorstw charakteryzują się jeszcze takie sektory jak biznes (90%) oraz produkcja (w Poznaniu, Warszawie i Katowicach – ponad 80%). Dodatkowo potwierdzają to dane dotyczące wynajmu powierzchni biurowych w tych miastach. Zdaniem CBRE, sektor technologiczny i usług dla biznesu odpowiadały za większość transakcji na rynku biurowym w Polsce w 2020 roku.

Badanie zostało przeprowadzone przez Wyser, Gi Group & Grafton Recruitment, przy współpracy z CBRE w marcu 2021 r. Uczestniczyło w nim 793 przedsiębiorstwa z różnych sektorów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *