Rekrutacja pracowników jednym z największych wyzwań na 2022 rok

grupa ludzi - pracownicy

This post is also available in: English

Według raportu płacowego 2022 firmy w Polsce staną przed problemami rekrutacyjnymi i kadrowymi. W tym roku aż 95% organizacji planuje zatrudnić nowego pracownika, ale jednocześnie 74% spodziewa się, że będzie miało problem ze znalezieniem odpowiedniej osoby. Sytuacja w branży IT wygląda jeszcze trudniej, gdzie aż 77% pracodawców spodziewa się takich problemów.

Aż 38% specjalistów IT rozważa zmianę pracy

Firmy chcą stawiać na rozwój, jednak są w pełni świadome, że do tego potrzebni są nowi pracownicy, o których coraz trudniej. Problem ten będzie szczególnie dotykał sektor IT, który w 2022 r. będzie odpowiadał za aż 40% procedur rekrutacyjnych na polskim rynku. Dla zobrazowania, na drugim miejscu znaleźli się specjaliści od sprzedaży, którzy uzyskali wynik o 10 p.p. mniejszy w porównaniu do specjalistów od IT. W raporcie czytamy również, że plany zatrudnienia dotyczą przede wszystkim pracowników etatowych, 30% będzie podejmować współpracę z kontraktorami (B2B), a 26% z pracownikami tymczasowymi i zewnętrznymi.

Firmy rekrutując nowych pracowników chcą przede wszystkim zapewnić odpowiednie narzędzia do rozwoju firmy. Co trzecia organizacja wskazuje również, że chce znaleźć odpowiednie zastępstwo dla obecnych pracowników.

Aspekt finansowy

Kwestie finansowe to główny powód poszukiwania nowego pracodawcy. W raporcie czytamy, że w 2021 r. 57% organizacjach w Polsce planowano wzrost wynagrodzeń, jednak na taki ruch zdecydowało się aż 71% badanych firm. Jest to istotny aspekt szczególnie w branży IT, gdzie w czasach pandemii poziom płac specjalistów systematycznie rósł. Co więcej w IT najważniejszym powodem rozważania zmiany pracy jest właśnie wynagrodzenie – wskazywane przez 65% respondentów.

Raport płacowy Hays zawiera zestawienia poziomów wynagrodzeń oferowanych specjalistom i menedżerom na ponad 450 stanowiskach. W raporcie uwzględniona jest perspektywa firm – blisko 5000 organizacji działających w Polsce – oraz perspektywę pracowników i kandydatów – ponad 5200 osób.

Podobne wpisy