Rekordowy rok na rynku M&A

spotkanie - biuro - rozmowa

This post is also available in: English

Rok 2021 można określić mianem fuzji i przejęć. W tym czasie na polskim rynku odnotowano rekordową liczbę przejętych firm, a sektor Media/IT/Telecom odpowiadał za 26% wszystkich transakcji.

W ciągu 12 miesięcy 2021 roku na polskim rynku miało miejsce 328 fuzji i przejęć, co stanowi wzrost o 43% w porównaniu do 2020 roku. Należy tu wyróżnić sektor media/IT/telekomunikacja, który odpowiadał wówczas za 26% wszystkich transakcji na polskim rynku. Druga co do wielkości branża FMCG odpowiadała za kolejne 11% transakcji, a sektory biotechnologii, zdrowia i przemysłu po kolejne 9%.

Największą pod względem wartości transakcją w 2021 roku było przejęcie podmiotu działającego na rynku ubezpieczeniowym. Allianz SE został przejęty przez Aviva Poland za około 11,7 mld zł. Z kolei w sektorze telekomunikacyjnym należy wyróżnić takie transakcje jak: Polkomtel Infrastruktura z Cellnex Telecom za 7,1 mld zł, oraz kupno UPC Polska przez Play Communications za 7 mld zł.

Zapotrzebowanie na usługi cyfrowe

Jednak zadaniem autorów raportu, rekordowa liczba M&A nie powinna być dużym zaskoczeniem. Pandemia COVID-19 oraz związane z nią obostrzenia po części wymusiła na organizacjach przeniesienie swoich usług do internetu, a fuzje i przejęcia były jednym ze sposobów na szybkie dostosowanie się do obecnej sytuacji. Z danych przytoczonych przez Navigator Capital i Fordaty wynika, że w 2021 roku ponad 31% wszystkich przejmowanych spółek z sektora TMT stanowiły rozwiązania do e-handlu, co stanowi wzrost o ponad 80% w stosunku do roku 2020.

,,Nawet pomimo tak dużego wzrostu ogólnej liczby transakcji sektor TMT zdołał znacząco poprawić wynik sprzed roku po stronie podmiotów przejmowanych – z 22 proc. do 26 proc. To przyrost z 52 do aż 85 zrealizowanych projektów fuzji i przejęć. Trend ten odzwierciedla ogromne znaczenie adopcji technologii cyfrowych jako jednego z najlepszych sposobów na optymalizację procesów w przedsiębiorstwach: stosunkowo łatwego w integracji i o dużej skalowalności. W czasie gdy jednym z głównych czynników, które hamują dziś wzrost sektora IT jest kurczące się zaplecze specjalistów, proces M&A jest także sposobem na zapewnienie firmom dopływu nowych talentów” – komentuje Marcin Rajewicz, account manager w Fordata.

 

Podobne wpisy