Rekordowe zadłużenie firm wobec telekomów

gry-mobilne-telefon

This post is also available in: English

Epidemia Covid-19 zmieniła nie tylko sposób funkcjonowania wielu organizacji w Polsce. W wyniku dalszych ograniczeń i związanego z tym przejścia na pracę zdalną, zadłużenie firmy wobec telekomów wzrosło o ponad 46 mln zł.

Dłuższy czas rozmów telefonicznych

Jednym z skutków koronowirusa jest wzrost używania telefonu do spraw służbowych. Z ostatniego raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że 1 na 5 pracowników znacznie wydłużył czas spędzany przy telefonie.  Przed okresem pandemii telefon służbowy najczęściej był wykorzystywany krócej niż godzinę. Z powodu koronawirusa 36% pracowników stwierdziło, że ich czas pracy z telefonem komórkowym wydłużył się o mniej niż godzinę, 27% rozmawia od 1 do 2 godzin dłużej, a 14% ponad 2 godziny. W efekcie czego dług firm w Polsce wobec telekomów wzrósł do 364 mln złotych.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku czasu spędzonego w Internecie. Jedna trzecia pracowników twierdzi, że czas spędzony online wydłużył się o mniej niż godzinę, co czwarty pracownik więcej niż 2 godziny i 17% ponad 4 godziny. Tylko 16% stwierdziło, że spędza służbowo w Internecie mniej niż godzinę.

Blisko 1/4 długów należy do branży detalicznej

Analizując rozłożenie długów wobec telekomów, największą grupę stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze. Odpowiadają one za 66% całkowitego zadłużenia. Pod względem wielkości zadłużenia wiodącą pozycję zajmują spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne i instytucje, których dług jest na poziomie 191 mln zł. Według danych KRD, największy dłużnik ma do uregulowania ponad 14 mln zł.

W przypadku branż, największym długiem charakteryzuję się handel detaliczny i hurtowy, który ma do spłacenia 85 mln zł. Duże zaległości ma również budownictwo (42 mln zł) oraz transport i gospodarka magazynowa (39 mln zł).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *