Rekordowe wyniki Orange w liczbie przesłanych danych

kobieta - komputer

This post is also available in: English

Nie ulega wątpliwości, że miniony rok był okresem wzmożonego ruchu sieciowego, który wynikał głównie z przejścia na home office oraz wprowadzenia nauczania zdalnego w szkołach. W tym czasie Orange odnotował wzrost ruchu zarówno w sieciach stacjonarnych i mobilnych, a wśród generacji mobilnego internetu wciąż dominował LTE. Operator podkreśla także, że kontynuuje rozbudowę światłowodu, który jest już w zasięgu 1 mln gospodarstw domowych oraz 60% stacji bazowych Orange.

Ruch w sieci stacjonarnej na przestrzeni roku

Ze względu na zdalną pracę i naukę w przeciągu ostatniego roku, niewątpliwie doszło do wzrostu ruchu w sieci stacjonarnej. Pierwszy wzrost nastąpił wraz rozpoczęciem lockdownu, czyli w marcu ubiegłego roku. Z biegiem czasu ruch ustabilizował się na wyższym poziomie, a następnie nieznacznie zmalał podczas miesięcy wakacyjnych. Kolejny skok miał miejsce we wrześniu, po ogłoszeniu zdalnego nauczania. W sumie w 2020 r. liczba przesłanych danych wyniosła o połowę więcej niż w 2019 r., czyli około 5 mld GB, co jest rekordowym wynikiem Orange Polska.

Transmisja danych w sieci mobilnej

Podobnie jak w przypadku sieci stacjonarnej, ruch mobilny wzrósł wraz z rozpoczęciem pandemii i ustabilizował się na poziomie wyższym o około 15%. Kolejny skok był podobnie dostrzegalny od rozpoczęcia roku szkolnego do końca 2020 r.

Spośród generacji mobilnego internetu, to LTE ma znaczącą przewagę, ponieważ ponad 94% wszystkich danych w sieci komórkowej Orange jest przesłanych właśnie za pomocą tej technologii. Aż 99,88% ludności kraju znajduje się w zasięgu LTE Orange Polska, a prace nad polepszaniem pojemności sieci za pomocą agregacji pasma wciąż trwają. Aktualnie znajduje się 10 tys. stacji z agregacją, z czego ponad 4 tys. obsługuje 4 częstotliwości LTE. W czerwcu 2020 zakończono projekt refarmingu mający na celu zmodernizowanie wybranych stacji, a dzięki temu przeznaczenie większej ilości miejsca na ruch w technologii LTE.

Światłowód

Operator podkreśla także, że w przeciągu ostatnich lat nałożono duży nacisk na rozbudowę zasięgu światłowodu. W latach 2017-2020 przeznaczono w sumie niemal 2,8 mld zł na te prace.  Obecnie Orange Światłowód jest dostępny dla 1 mln gospodarstw domowych w 154 miastach. To stanowi 35% wszystkich gospodarstw, a poza nimi ze światłowodu korzysta także 60% stacji bazowych Orange.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *