RCS: konkurencja dla komunikatorów czy szansa dla marketingu mobilnego?

This post is also available in: English

Operatorzy mobilni wypracowali rekomendacje dotyczące wprowadzenia standardu RCS w Polsce. Nowe rozwiązanie ma docelowo zastąpić klasyczne wiadomości SMS i MMS. Równocześnie pojawia się pytanie o przeznaczenie tego standardu – czy jest to bardziej konkurencja dla komunikatorów internetowych czy szansa dla marketingu mobilnego?

Nowy standard komunikacji dla urządzeń mobilnych

W ubiegłym tygodniu w Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji zakończyły się prace dotyczące adaptacji standardu Global System for Mobile Communications Association (GSMA) w zakresie Rich Communication Services (RCS), pozwalających na zwiększenie funkcjonalności dotychczasowych form komunikowania, jakimi są wiadomości SMS i MMS. W rozmowach udział wzięli wszyscy czterej operatorzy infrastrukturalni. Wynikiem prac jest dokument opisujący rekomendowany standard wdrożenia usługi RCS w Polsce służący zapewnieniu interoperacyjności usługi. W dokumencie wyszczególniono również rekomendacje w sprawie funkcjonalności usługi RCS oraz modeli rozliczeń międzyoperatorskich.

RCS: z czym to się je?

RCS (Rich Communication Services) to nowy standard komunikacji dla urządzeń mobilnych, mający docelowo zastąpić klasyczne wiadomości SMS oraz MMS. RCS posiada wiele funkcjonalności znanych z komunikatorów internetowych – daje m.in. możliwość przesyłania wysokiej jakości plików multimedialnych czy prowadzenia konwersacji grupowych.

GSMA ambasadorem

RCS jest standardem komunikacji rozwijanym i promowanym przez GSMA jako rozwiązanie alternatywne dla konkurencyjnych komunikatorów internetowych. Nowe rozwiązanie wspiera Google, który opracował specjalną platformę, będącą technologiczną pomocą dla operatorów we wdrożeniu nowego standardu do ich usług. Na korzyść nawiązanej współpracy między Google i operatorami sieci komórkowych na całym świecie (rozmowy rozpoczęto w roku 2017), w tym w Polsce, w celu wdrożenia nowego formatu wiadomości tekstowych, przemawia fakt, że globalnie blisko 80% smartfonów działa z systemem Android.

Okiem eksperta: RCS szansą dla marketingu mobilnego

W opinii PMR wprowadzenie standardu RCS na polskim rynku nie zagrozi pozycji komunikatorów internetowych, które są już mocno zakorzenione w świadomości użytkowników. RCS jest natomiast szczególną szansą na umocnienie roli wiadomości tekstowych w marketingu mobilnym na polskim rynku. RCS, o rozbudowanych możliwościach technologicznych, pozwala na zintensyfikowanie siły przekazu medialnego, wzmocnienie wizerunku firmy oraz usprawnienie komunikacji z klientem. RCS działa w oparciu o sieć internet i jest jednolity dla wszystkich rodzajów smartfonów. Wybrane możliwości RCS-ów to rejestracja nazwy nadawcy, umieszczenie logotypu firmy oraz wybranie koloru wiodącego komunikacji, zamieszczanie grafik, plików pdf, wideo, dźwięków, przesyłanie informacji nawet do 8 000 znaków. Z kolei przykładowe zastosowania standardu RCS to wysyłanie odbiorcom wiadomości reklamowych, potwierdzeń transakcji oraz rezerwacji w hotelach, restauracjach czy punktach usługowych, biletów lotniczych, kolejowych i innych.

Kiedy dostępność w Polsce?

Nie jest znany dokładny termin wprowadzenia rozwiązania RCS na polski rynek. Operatorzy, jak i firmy z branży komunikacji mobilnej, przyglądają się nowemu standardowi i poddają go testom. Aby system mógł być wdrożony, potrzebna jest jednomyślność operatorów oraz pomyślne zakończenie testów. Wybrane firmy zajmujące się komunikacją marketingową w Polsce są jednak zdania, że RCS możliwie szybko pojawi się na rodzimym rynku.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *