Raport DESI Komisji Europejskiej – cyfrowa gospodarka i społeczeństwo

5G-network

This post is also available in: English

Komisja Europejska przygotowała raport ,,Indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego”, który śledzi ogólny wynik w zakresie kompetencji cyfrowych wszystkich krajów UE.

Polska  zajmuje 23 miejsce na 28 krajów UE…

Pod względem indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego 2020 Polska zajmuje 23 miejsce na 28 krajów członkowskich UE. Najbardziej odstajemy w dziedzinie integracji technologii cyfrowej i korzystania z usług internetowych. W naszym kraju 15% społeczeństwa wciąż nie korzysta z Internetu, a prawie połowa (44%) nadal nie ma podstawowych umiejętności cyfrowych.

Mimo rosnącej liczby specjalistów IT na naszym rynku, ich liczba nadal kształtuje się poniżej średniej UE. W Polsce eksperci IT stanowią 3% wszystkich pracowników. W Unii Europejskiej średnia ta wynosi 3,9%. Według szacunków w Europie brakuje niemal 600 tysięcy tego typu pracowników, z czego w samej Polsce to około 50 tys.

W przypadku wykorzystywania technologii cyfrowych, przedsiębiorstwa w Polsce również nie wyglądają najlepiej. W naszym kraju jedynie 11% organizacji charakteryzuję się wysokim stopniem cyfryzacji (UE 26%). Z drugiej strony, bo aż 60% przedsiębiorstw w Polsce posiada niski poziom informatyzacji (UE 39%).

… ale jest liderem mobilnego internetu

W rankingu telekomunikacji Polska zajmuje 15. miejsce, ale jest to jedyna kategoria, gdzie wynik przewyższa średnią unijną. Pod względem wykorzystania stacjonarnych sieci szerokopasmowych o prędkości co najmniej 100 Mb/s, zasięgu sieci 4G i korzystania z mobilnych usług szerokopasmowych wyniki Polski są wyższe niż średnia UE. W przypadku wykorzystanie mobilnych usług szerokopasmowych, Polska jest liderem wśród wszystkich krajów członkowskich.

W ubiegłym roku poziom cyfryzacji wszystkich państw członkowskich UE uległ poprawie. Finlandia, Szwecja i Dania nadal znajdują się na szczycie listy. Ostatnie miejsce w rankingu to Rumunia, Grecja i Bułgaria. Najbardziej znaczący postęp odnotowano w Irlandii i Holandii.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *