Ranking płatników CIT w polskiej branży ICT

calculator-pen-sheet

This post is also available in: English

Ministerstwo Finansów opublikowało dane dotyczące największych płatników podatku CIT w Polsce. W branży ICT wśród dystrybutorów największym płatnikiem zostało Also Polska, wśród producentów Samsung, a w grupie integratorów Asseco Poland.

Producenci ICT

Według opublikowanych przez Ministerstwo Finansów danych dotyczących płatników CIT w 2019 r., Samsung Electronics okazuje się największym płatnikiem w kategorii producentów w polskiej branży ICT. W 2019 r. koszt CIT południowokoreańskiego giganta w Polsce wyniósł 38,9 mln zł, podczas gdy całkowite przychody spółki znalazły się  na poziomie 6,93 mld zł. Jednak nie jest to jedyny koszt poniesiony przez Samsung. Na polskim rynku działa również Samsung Electronics Poland Manufacturing zajmujący się produkcją sprzętu AGD. W 2019 r., spółka wygenerowała przychód na poziomie 3,5 mld zł, równolegle odprowadzając podatek CIT w wysokości 28 mln zł.

Wysoko w rankingu płatników CIT wśród producentów ICT w Polsce znalazło się również IBM oraz spółka zależna – IBM Global Service Delivery. W sumie oba podmioty w 2019 r. odprowadziły podatek CIT w wysokości 20,4 mln zł. W tym samym czasie przychody IBM oraz IBM Global Service Delivery kształtowały się na poziomie odpowiednio 987 mln zł i 838 mln zł.

Pod względem wielkości przychodów Huawei zajmuje drugie miejsce wśród producentów ICT w Polsce. W 2019 r. chińska spółka osiągnęła 3,75 mld zł przychodu i zapłaciła 1,4 mln zł podatku CIT. Z kolei inny globalny gigant – Microsoft zapłacił w zeszłym roku polskiemu fiskusowi 14,5 mln zł (przy 402 mln zł wypracowanego przychodu). Dużym podatkiem CIT w 2019 r. wyróżniała  się również firma Cisco, która jednak nie osiągnęła tak wysokich wpływów jak pozostali gracze. W 2019 r. spółka odprowadziła 16,5 mln zł CIT przy przychodach na poziomie 569 mln zł.

Dystrybutorzy ICT

Also Polska (przychody w 2019 r. na poziomie 3,4 mld zł) to z kolei największy płatnik CIT wśród dystrybutorów na polskim rynku ICT. W 2019 r. (wliczając również spółkę zależną Roseville Investments z ubiegłorocznym przychodem w wysokości 1,75 mld zł) odprowadziła 12,1 mln zł podatku CIT. Co ciekawe, firma AB, która w 2019 r. osiągnęła największy przychód (4,9 mld zł) wśród dystrybutorów ICT w Polsce, zapłaciła polskiemu fiskusowi tylko 8,3 mln zł podatku.

Trzecim największym płatnikiem CIT w kategorii dystrybutorów jest firma Arrow ECS, która przy przychodzie 734 mln zł w ubiegłym roku zapłaciła 5,5 mln zł podatku. Na kolejnym miejscu znalazła się polska firma Veracomp, z podatkiem na poziomie 4,7 mln zł (przychód – 734 mln zł).

Integratorzy ICT

W przypadku integratorów ICT w Polsce, liderem pod względem wysokości podatku CIT w 2019 r. jest Asseco Poland. Za ten okres spółka zapłaciła krajowemu fiskusowi 24,2 mln zł podatku, przy przychodzie wynoszącym ponad 1 mld zł. O niewiele mniejszych przychodach (998 mln zł) firma Comarch odprowadziła w tym samym czasie ok. 9 mln zł należnego CIT-u. Natomiast firmą z drugim największym podatkiem wśród integratorów jest spółka Sii, która zapłaciła 16,4 mln zł CIT (przy przychodach na poziomie 687 mln zł).

 

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *