Radio nadal głównym źródłem muzyki?

słuchawki - muzyka

This post is also available in: English

Pod względem słuchania muzyki Polska jest wyjątkiem na mapie świata. Jedna czwarta respondentów stwierdziła, że ​​głównym źródłem muzyki jest radio. Jednocześnie średnia dla innych krajów uczestniczących w badaniu wynosi tylko 16% – to najważniejsze wnioski z badania „Engaging with Music” przygotowanego przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego (IFPI).

I to właśnie dla muzyki głównie korzystamy z radia. Aż 79% Polaków uważa, że ​​muzyka jest najważniejszym powodem korzystania z odbiorników radiowych, a 66% stwierdziło nawet, że gdyby nie muzyka, to zrezygnowałaby z takiego rozwiązania.

Drugim pod względem popularności rozwiązaniem jest streaming wideo za pomocą takich aplikacji jak np. YouTube. Jako źródło muzyki wskazuje je 24% badanych. Z kolei na streaming audio, zarówno płatny jak i darmowy, łącznie wskazuje 27% badanych, a więc niewiele więcej niż na radio. Jednak tutaj interpretacja wyników ankiety może być różnie odbierana, sumując wyniki wszystkich platform streamingowych (definiowana zarówno jako audio i wideo) uwidacznia się wyraźna przewaga nad takim rozwiązaniem jak radio.

Muzyka szczególnie ważna w czasie pandemii

Słuchanie muzyki stało się ważnym elementem codziennego życia, szczególnie w takim okresie jak pandemia COVID-19. Aż 84% badanych w Polsce przyznała, że muzyka dawała im radość i uspokojenie w tym czasie. Przełożyło się to również na czas słuchania muzyki, przeciętny Polak słucha jej aż 22,8 godzin tygodniowo, o 4,5 godzin więcej niż średnia dla pozostałych krajów uczestniczących w badaniu i o godzinę dłużej niż w 2019 r.

Badanie IFPI sprawdziło również preferencje muzyczne Polaków. Najpopularniejsze gatunki muzyczne to pop (66%), lata 90. (56%), lata 80. (52%), rock (49%) i dance/elektroniczna/house (37%).

Badanie zostało przeprowadzono w czerwcu i lipcu 2021 roku w 21 krajach. Wyniki reprezentują opinie 43 tys. respondentów w grupie wiekowej 16-64 lata. W każdym kraju badanie zostało zrealizowane na demograficznie reprezentatywnej próbie.

Podobne wpisy