Quo Vadis, rynku VOD?

VOD-Netflix

This post is also available in: English

Pandemia COVID-19 zmienia dotychczasowy scenariusz dalszego rozwoju rynku VOD w Polsce.  Szacunki PMR dla 2019 r. pokazują, że liczba płatnych użytkowników serwisów VOD rośnie organicznie w porównaniu do poprzednich lat. Dla roku 2020 r. spodziewany jest wzrost potencjału serwisów VOD w Polsce. Pokłosiem sytuacji związanej z COVID-19 będą też lata kolejne.

Hossa na rynku serwisów VOD

 Szacunki PMR dla 2019 r. pokazują, że liczba samych płatnych użytkowników serwisów VOD w Polsce rośnie organicznie w porównaniu do poprzednich lat, głównie okresu 2017-2018. Innymi słowy w trzech ostatnich latach zachowany jest mniej więcej ten sam poziom nowych użytkowników netto. Obecnie zainteresowanie serwisami VOD jest jeszcze większe niż dotychczas – oprócz naturalnego wzrostu użytkowników dla tego typu platform, ad-hocowo nakłada się na to sytuacja epidemiczna (COVID-19). Wyniki autorskich badań PMR (realizacja w kwietniu tego roku) pokazują, że około jedna trzecia gospodarstw domowych w Polsce wyraża chęć zakupu lub częstszego korzystania z usług VOD z uwagi na epidemię koronawirusa. Sytuacja związana z COVID-19 spowodowała zainteresowanie przede wszystkim serwisami VOD w modelu PPV.

W związku z powyższym serwisy VOD przeżywają obecnie swój złoty okres albo co najmniej są na pewno u jego progu. Z drugiej strony warto mieć na uwadze to, jak długo potrwa epidemia i czy za jakiś czas nie spowoduje, że rynek VOD zanotuje dołek z uwagi na wyczerpujący się potencjał nowych produkcji na platformach, w tym również kinowych (COVID-19 powoduje, że filmy trafiają na platformy VOD z pominięciem dystrybucji kinowej).

Opodatkowanie usług streamingowych – rykoszetem w VOD?

Według PMR, ewentualne opodatkowanie platform VOD w Polsce nie uderzy w znaczący sposób w wartość rynku VOD. 1,5% przychodu, to nie jest duża skala, biorąc pod uwagę największe podmioty na rynku. Podatek streamingowy nie będzie obowiązywał bowiem mniejszych graczy, którzy de facto mogliby temu nie podołać, dodatkowo zmagając się realiami konkurencyjnego rynku. Co więcej, całkiem możliwe, że ewentualne straty z tego tytułu dostawcy VOD będą chcieli zrekompensować podwyżką cen dla świadczonych usług.

Z drugiej strony znów należy mieć na uwadze to, jak długo utrzyma się stan pandemii – brak odpowiedniej liczby nowych produkcji na platformach VOD oraz ich opodatkowanie może ewentualnie zagrozić pozycji najmniej przychodowych platform objętych podatkiem – zarówno mniejsze przychody, jak i odpływ klientów z uwagi na wyższe ceny usługi.

COVID-19 zmienia dotychczasowy scenariusz dalszego rozwoju rynku VOD

W najnowszej edycji raportu o rynku płatnej telewizji i VOD w Polsce PMR pracuje nad scenariuszem, który uwzględni większy potencjał serwisów VOD w Polsce w 2020 r. Pokłosiem sytuacji związanej z COVID-19 będą też lata kolejne – częstsze korzystanie Polaków z serwisów VOD podczas trwania epidemii może utrwalić w nich taką potrzebę na dłużej. PMR wstępnie ocenia, że w 2020 r. same serwisy SVOD w Polsce nominalnie mogą zyskać co najmniej o połowę więcej subskrypcji netto niż w roku ubiegłym.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *