Przejście z produkcji gier do branży konopi leczniczych

This post is also available in: English

Notowana na giełdzie spółka Telehorse zmieniła nazwę na Cannabis Poland i rozpoczyna działalność w branży konopi leczniczych.

Telehorse: Zaskakująca zmiana kompetencji

W dniu 13.05.2019 notowana na NewConnect spółka gamingowa Telehorse poinformowała o zmianie nazwy na Cannabis Poland i rozpoczęciu działalności w branży konopi leczniczych. Akcjonariusze podmiotu podjęli uchwały o zmianie działalności na branżę konopną, uzasadniając, że jest to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się obecnie dziedzin w wielu krajach świata z USA i Kanadą na czele. Cannabis Poland jest pierwszą spółką z branży konopi leczniczych, która pojawi się na polskiej giełdzie.

Cannabis Poland planuje rozwój w dziedzinie produkcji i sprzedaży wyrobów farmaceutycznych i medycznych z głównym nastawieniem na produkty zawierające kannabinoidy wytwarzane z konopi siewnej, czyli gatunku konopi, który jest całkowicie legalny w Polsce. Spółka planuje także prowadzić prace badawcze nad nowymi produktami spełniającymi wymagania prawne.

Odejście Telehorse nie rujnuje branży gamingowej

W 2018 r. przychody spółki wyniosły 9,1 mln zł, co w porównaniu z rokiem wcześniejszym oznacza spadek wartości o 65%. W ubiegłym roku firma zanotowała dwukrotnie większą stratę netto niż w 2017 r. na poziomie przeszło miliona złotych. W 2018 r. spółka poprawiła natomiast wskaźnik EBITDA, którego wartość wyniosła 612 mln zł. W 2017 r. EBITDA firmy była ujemna i wyniosła 265 mln zł. Zdaniem PMR dotychczasowe uwarunkowania finansowe firmy i jej mała efektywność na rynku produkcji gier również przyczyniły się do decyzji o zmianie profilu działalności. Do tej pory Telehorse był jedną z najmniej wartościowych polskich spółek gamingowych (obok Macro Games i Huckleberry Games) notowanych na GPW. Obecnie kapitalizacja spółki oscyluje wokół 5 mln zł. Dla porównania, najwyżej wycenianym producentem gier na NewConnect jest Creepy Jar, z kapitalizacją na poziomie ok. 115 mln zł.

Jak kameleon

Dla Telehorse nie jest to pierwsza zasadnicza zmiana działalności. W 2014 r. spółka zadebiutowała na rynku NewConnect jako Blue Ocean Media, świadcząc usługi marketingu dla firm z sektora nieruchomości. W 2017 r. firma zmieniła nazwę na Pixel Venture Capital i weszła w działalność inwestycyjną w branży gier wideo. Następnie podmiot przejął spółkę Telehorse, koncentrując się na produkcji gier.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *