Proklienckie działania telekomów w warunkach epidemii koronawirusa

koronawirus-działania-telekomów

This post is also available in: English

W warunkach epidemii koronawirusa wybrane telekomy działają prokliencko i udostępniają użytkownikom dodatkowe nieodpłatne usługi. Poza tym operatorzy mogą zyskać na promowaniu wybranych ofert i niewątpliwie na rozliczeniach interkonektowych.

Telekomy pod ochronnym parasolem

Podczas gdy inne branże gospodarki tracą na pandemii koronawirusa, telekomy wydają się znajdować pod ochronnym parasolem. Wynika to z funkcjonowania ich biznesu głównie w oparciu o cyklicznie opłacane abonamenty. Co więcej, większy popyt na usługi telekomunikacyjne w warunkach pandemii może sprawić, że klienci zaczną przechodzić na wyższe plany abonamentowe lub wykupywać dodatkowe pakiety danych. Tym bardziej, że obsługa klienta może odbywać się zdalnie. To zwiększyłoby przede wszystkim wskaźnik ARPU z usług w sieciach komórkowych.

Operatorzy wspierają akcję #zostańwdomu

Jak na razie wybrane telekomy działają prokliencko i udostępniają użytkownikom dodatkowe nieodpłatne usługi. Jako pierwszy z inicjatywą wyszedł Orange, który zdecydował, że od 13 marca wszyscy klienci indywidualni ofert abonamentowych i prepaid mogą otrzymać dodatkowe, darmowe 10 GB na internet. Pakiet będzie ważny w Polsce do 31 marca 2020 r. Orange poinformował również o 2-tygodniowym wydłużeniu czasu na opłacenie bieżących (wystawionych w okresie 26 lutego do 14 marca) rachunków telekomunikacyjnych.

W ślad za Orange podobne działania podjęli pozostali operatorzy. T-Mobile postanowił udostępnić klientom indywidualnym (abonamentowym jak i ofert MIX i na kartę) pakiet 10 GB internetu mobilnego. Pakiet danych dostępny będzie od 20 marca ramach cotygodniowej akcji Happy Fridays, do odwołania. Dodatkowe bonusy na czas kwarantanny przygotowali dla swoich klientów także Grupa Cyfrowego Polsatu – maksymalne przyspieszenie prędkości internetu stacjonarnego oraz wyłączenie dla użytkowników internetu mobilnego naliczania opłat za transmisję danych przy korzystaniu z serwisu muzycznego Tidal (na okres 30 dni), a także Play – 10 GB dodatkowego transferu danych dla klientów indywidualnych i biznesowych (pakiet można uruchomić do 31 marca, a jego ważność to 14 dni od momentu aktywacji).

Także Netia zapowiedziała, że w najbliższych dniach, bez dodatkowych opłat, na miesiąc, przyśpieszy do maksymalnych możliwych technicznie wartości wszystkie dostępy światłowodowe. W ten sposób operatorzy wspierają czas kwarantanny i dodatkowo zachęcają Polaków do pozostania w domach.

Pandemia to również „okazja”

Pandemia to dla telekomów również „okazja” do promowania niektórych ofert i usług. Dla przykładu Orange przypomina o możliwości zaabonowania „bez wychodzenia z domu” oferty Flex. T-Mobile natomiast uruchomił pod marką Heyah nowy pakiet dedykowany dla Ukraińców przebywających w Polsce. Takie działania sprzyjają lojalizacji klientów.

Na rynku stacjonarnych rozwiązań dla biznesu widać natomiast zwiększone zainteresowanie rozwiązaniami wspierającymi telepracę, takimi jak m.in. wirtualne centralki czy tele- i wideokonferencje.  Przykładowo Orange promuje również oprogramowanie umożliwiające prowadzenie spotkań online, prezentacji, szkoleń i wideokonferencji oraz dzielenie się dokumentami. Usługa dostępna jest za darmo przez pierwsze trzy miesiące. Od mniejszych operatorów można też usłyszeć, że pośród klientów widać zainteresowanie upgradem łączy internetowych do wyższych przepływności w związku z kwarantanną i telepracą.

Zdecydowanie zyska interkonekt

Przy zwiększonym ruchu głosowym (o czym pisaliśmy tutaj) operatorzy telekomunikacyjni zyskają też na pewno w segmencie hurtowym. Wyraźnie zwiększony ruch na rynku detalicznym (połączenia biznesowe z uwagi na pracę zdalną, jak i indywidualne) spowoduje wyższe przychody z usług interkonektu. Widoczne to będzie przede wszystkim w sieciach mobilnych, ale też stacjonarnych – głównie liczba wydzwanianych minut do osób starszych, którzy obecnie najczęściej się posiadaczami tradycyjnej telefonii.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *