Prognozy PMR A.D. 2020 dla rynku telekomunikacyjnego w Polsce

tower-4G-LTE-5G

This post is also available in: English

Co czeka branżę telekomunikacyjną w Polsce w roku 2020? Naszym zdaniem będzie to rok, który upłynie pod hasłem „5G”. Poniżej prezentujemy również inne wydarzenia i trendy, które będą miały wpływ na rynek.

Rynek telekomunikacyjny w górę

Według najnowszych prognoz PMR, w 2020 roku rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce, w rozumieniu segmentu telefonii komórkowej, telefonii stacjonarnej, usług dostępu do internetu oraz płatnej telewizji, wzrośnie o 2% do ponad 41 mld zł. Jeśli doliczyć do tego rynek sprzętu sieciowego i telekomunikacyjnego oraz towarzyszące usługi wartość rynku przekroczy 50 mld zł.

Oczywiście głównie jest to efekt podwyżek cen na rynku telefonii komórkowej, który samodzielnie pokaże dynamikę jeszcze wyższą niż cały rynek operatorskiego. Lepszy wynik jest prawdopodobny na rynku usług internetowych (zarówno mobile jak i fixed). Obok wspomnianych wzrostów cen usług mobilnych (data zaszyte w abonamencie), na rynku stacjonarnym różnicę zacznie robić rosnąca jakość oferowanych usług i wzrost znaczenia światłowodów jako infrastruktury dostępowej ostatniej mili.

Rynku data center nie wliczamy do rynku telekomunikacyjnego. Natomiast tu jest możliwy dwucyfrowy wzrost. Jest to segment, który ostatnio zyskał na potencjale dzięki choćby zapowiedzi Google o kolokacji zasobów w trzech krajowych komercyjnych ośrodkach, czy prowadzonych nowych inwestycjach m.in. przez Equinix i Grupę CPS.

5G w centrum wydarzeń

Tematem, który zelektryzuje branżę będzie bez wątpienia 5G. Aukcja przede wszystkim, bo jednak miliardy złotych, które zasilą budżet Państwa działają na wyobraźnię. W kwestii podziału pasma nie spodziewamy się jednak niespodzianki, ale utrzymania status quo, tym bardziej, że aukcja najprawdopodobniej zostanie ograniczona do obecnie działających MNO. Natomiast „szumu” wokół 5G będzie na pewno więcej. Operatorzy postarają się o quasi-komercyjny start w wybranych lokalizacjach jeszcze przed rozstrzygnięciem aukcji.

Coraz więcej rozstrzygnięć będzie również po stronie dostawców. Nie ustają naciski, czy producenci z Chin, na czele z Huawei, powinni być dopuszczeni do budowy sieci 5G w Polsce. Naszym zdaniem, górę weźmie podejście pragmatycznie i na rynku będzie miejsce dla wszystkich.

5G będzie również dominującym tematem w obszarze regulacji. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) skupi się na zapewnieniu sprawnego przebiegu aukcji. Na dalszy plan schodzi choćby kwestia stawek FTR. Rozporządzenie dotyczące norm PEM, na które czekała branża, Ministrowie Zdrowia i Cyfryzacji podarowali nam już na gwiazdkę, więc ten ważny temat doczekał się rozstrzygnięcia już na finiszu 2019 roku.

Czy Vectra przejmie Multimedia Polska?

To pytanie za 100 punktów. Tym bardziej, że wpływ na to mają dwa niezależnie czynniki: administracyjno-regulacyjny (szczegóły decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta dopuszczającej ew. fuzję) oraz biznesowo-negocjacyjny (czyli porozumienie samych operatorów dotyczące ostatecznych warunków finansowych transakcji). Naszym zdaniem, transakcja w 2020 roku jest mocno prawdopodobna. Wcześniejsze rozstrzygnięcia UOKiK pozwalają obu stroną na dokonanie pewnej projekcji możliwej decyzji, więc ogromnego zaskoczenia być nie powinno. Poza tym obu stronom jednak zależy na dopięciu umowy, skoro po tym jak zerwały negocjacje, ponownie do nich wróciły.

Wzrost cen usług nieunikniony

Tak, jak wspomnieliśmy na wartość rynku telekomunikacyjnego istotny wpływ będzie miała podwyżka cen usług. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy najważniejszym wydarzeniem na rynku telefonii komórkowej w Polsce było wprowadzenie podwyżek cen przez trzech z czterech największych MNO, z jednoczesnym podniesieniem wielkości pakietów transmisji danych. W połowie 2019 r. na taki krok zdecydowali się kolejno Orange, P4 oraz T-Mobile (dla wybranych planów mobilnych). We wrześniu 2019 r. T-Mobile po raz kolejny zmienił cennik swoich usług mobilnych – dokonując drugiej podwyżki cen w przeciągu dwóch miesięcy. Średnią podwyżkę cen ofert wszystkich operatorów PMR szacuje na poziomie ok. 17%. Jest to olbrzymia zmiana na rynku w stosunku do lat poprzednich, kiedy konkurencja prowadziła do coraz niższych cen usług.

Prognozy PMR, podparte wynikami kwartalnymi największych MNO, zakładają, że w 2019 r. wartość przychodów operatorów telefonii komórkowej w Polsce praktycznie nie ulegnie zmianie. W kolejnych latach dynamika wzrostu jednak wyraźnie przyspieszy. W efekcie średnioroczna stopa wzrostu (CAGR) rynku w latach 2019-2024 wyniesie 2,6%. W tym czasie, na poziomie nominalnym rynek zwiększy swoją wartość do ponad 30 mld zł. W pierwszej kolejności na tak pozytywny trend przełoży się tegoroczna podwyżka cen usług komórkowych w ofertach abonamentowych, której efekt będzie widoczny w przychodach operatorów z opóźnieniem, w 2020 roku. Poza tym, rynek wartościowo nadal będzie zyskiwał dzięki rosnącym przychodom ze sprzedaży usług mobilnej transmisji danych.

analiza-rynku-PMR
Dane rynkowe i struktury rynku oraz szczegółowe omówienie prognoz, zarówno tych krótko jak i długoterminowych, można znaleźć w najnowszym raporcie PMR „Rynek telekomunikacyjny w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *