Pracuj.pl: Co piąte ogłoszenie pracy skierowane do specjalisty IT

komputer - programowanie

This post is also available in: English

Wśród  blisko 441 tys. ogłoszeń o pracę, już co piąte dotyczy zatrudnienia specjalisty IT. Ci jednak nie zbyt chętnie odpowiadają na dostępne oferty, co wynika z braku odpowiedniej liczby pracowników. Takie wnioski  wynikają z ostatniej analizy największego portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl.

Cyfryzacja napędza popyt na pracowników IT

Porównując strukturę ofert pracy z pierwszej połowy 2021 r. z drugą połową 2020 r., udział liczby ofert pracy dla specjalistów IT w ogólnej liczbie ogłoszeń o pracę zwiększył się z 15 do 20%. Jest to wynik historyczny, ponieważ pierwszy raz od początku pomiarów Pracuj.pl, specjaliści IT znaleźli się na drugim miejscu w rankingu pod względem ilości dostępnych ogłoszeń o pracę. Obecnie ustępuje jedynie ofertom przeznaczonym specjalistom od handlu i sprzedaży.rynek pracy IT

Pracuj.pl zwraca również uwagę, że okres pandemii COVID-19 to okres w którym firmy poszukują szczególnie specjalistów określanych mianem ,,mid” i ,,senior”, mniejsza część dotyczy ogłoszeń dla juniorów.

Rynek IT to blisko 10% ogłoszeń

Jednak specjaliści od IT to nie jedyne osoby poszukiwane na rynku pracy. Cały rynek IT w pierwszej połowie 2021 r. odpowiadał już za 9,5% ogłoszeń w pracuj.pl. Oznacza to, że w ciągu 6 miesięcy na portalu umieszczono około 60 tys. ogłoszeń dla sektora IT. Pod tym względem rynek informatyczny ustępuje jedynie bankowości i finansom (10%).

Coraz większa liczna ogłoszeń, nie przekłada się na większą aktywność pracowników IT. Pracuj.pl zwraca uwagę, że pod względem aktywności, polegającej na aplikowaniu na zamieszczone ogłoszenia, rynek IT nie znajduję się nawet w pierwszej dziesiątce. Jednym z powodów takiej sytuacji jest niewystarczająca liczba osób posiadające takie umiejętności.

Obecny rynek pracy, to również tzw. home office. Już więcej niż co dziesiąta oferta na portalu dotyczyła pracy zdalnej. To wynik ponad dwukrotnie wyższy niż rok wcześniej i blisko trzykrotnie wyższy niż przed pandemią.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *