Porozumienie Cisco, Ericssona, Nokii i Ministerstwa Cyfryzacji

katowice-cybersec

This post is also available in: English

W czasie Cybersec Forum w Katowicach, Cisco, Ericsson i Nokia podpisały z Ministerstwem Cyfryzacji porozumienie na rzecz cyberbezpieczeństwa. Celem jest wypracowanie wspólnych standardów budowy sieci 5G i współpraca w zakresie ochrony przez zagrożeniami.

Dywersyfikacja dostawców 5G

„Zależy nam na tym, abyśmy razem wykorzystywali wiedzę, którą mają poszczególne firmy, po to, aby zapewnić nam jeszcze większy poziom cyberbezpieczeństwa” – wyjaśnia minister Marek Zagórski.

Karol Okoński, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, podkreślał, że kraje UE muszą wypracować takie same standardy infrastruktury, aby Europa stała się jednolitym rynkiem cyfrowym. Jednak trzeba uniknąć uzależnienia od jednego dostawcy w krajowej sieci. „Należy zadbać o to, aby działanie sieci nie było zależne tylko od jednego dostawcy. Na tym polu potrzebna jest większa dywersyfikacja” – zaznaczał.

„Wszystkie elementy sieci mogą być potencjalnie zagrożone. USA korzysta z usług tylko zaufanych partnerów, takich jak Samsung czy Ericsson. Wprowadzimy dodatkowe wymogi oraz będziemy identyfikować partnerów, którzy mogą stanowić zagrożenie” – podkreślił Robert L. Strayer, zastępca asystenta sekretarza stanu ds. cyfrowych i komunikacji międzynarodowej oraz polityki informacyjnej w departamencie stanu USA.

Pierwsze urządzenia 5G z polskich fabryk

W „Strefie 5G” na towarzyszących wydarzeniu targach Cybersec Expo firma Ericsson po raz pierwszy zaprezentowała wyprodukowane w Polsce w fabryce w Tczewie komponenty sieci nowej generacji „5G made in Poland”. Swoje rozwiązania przedstawiła również Nokia, która w ostatnich dniach rozpoczęła w Lublinie testy sieci 5G razem z Orange.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *