Ponad połowa krajów UE-27 bez 5G

antennas-communication-connection-frequency

This post is also available in: English

Grupa ERT składające się z 55 europejskich przedsiębiorstw przemysłowych, których łączne roczne przychody przekraczają 2 biliony euro, opublikowała dokument oceniający wdrażanie technologii 5G w krajach europejskich. Powolne wdrażanie technologii stanowi zagrożenie dla europejskiego łańcuchu dostaw.

W porównaniu z resztą świata Europa radzi sobie gorzej

Według raportu ,,Assessment of 5G Deployment Status in Europe” przygotowanego przez Europejski Okrągły Stół dla Przemysłu (ERT) technologia 5G w Europie pozostaje daleko w tyle za innymi regionami świata. Wdrożenie sieci piątej generacji jest kluczowym i zarówno strategicznym elementem transformacji w Europie, który może stanowić siłę napędową całego sektora przemysłowego. Opóźnienia związane z pandemią Covid-19 oraz powolną polityka władz UE, doprowadziły do sytuacji w której ponad połowa krajów UE-27 jeszcze nie uruchomiła sieci 5G.

Punktem odniesienia dla sytuacji w Europie jest polityka Korei Południowej. Z dokumentu ERT wynika, że ​​Europa rozmieściła tylko 10 stacji bazowych 5G na milion mieszkańców, podczas gdy Korea Południowa 1500. Podobnie jest w przypadku modernizacji stacji bazowych 4G. Europa ulepszyła tylko 1% stacji, Korea Południowa 98%.

Oczekiwania na aukcje

Europa odbiega również w przypadku przydzielania częstotliwości konkretnym operatorom. Korea Południowa i Chiny zakończyły ten proces w 2018 i 2019 r. W przypadku UE, tylko 1/3 trzecia krajów UE przydzieliła częstotliwości konkretnym operatorom, a w Polsce pierwsze przyznanie częstotliwości na pasmach 3,6 GHz planowane jest na pierwszy kwartał 2021 r.

,,Aby zlikwidować tę lukę, pilnie potrzebujemy „europejskiego porozumienia” w celu wprowadzenia 5G ̶, które zapewni bardziej zharmonizowane podejście do widma 5G, przydziału i eksploatacji oraz lepsze zachęty regulacyjne do inwestycji prywatnych. Technologia 5G jest sercem naszej cyfrowej przyszłości – a technologia cyfrowa wzmocni transformację energetyczną, innowacje i całkowicie nowy świat możliwości zatrudnienia. Jest to niezbędne dla powodzenia Zielonego Ładu UE. Wszystko jest połączone – dlatego jest to tak fundamentalna część równania”. – podsumował Martin Lundstedt, Przewodniczący Komitetu ds. Transformacji Cyfrowej ERT

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *