Ponad 3 mld GB przetransferowanych danych w sieciach komórkowych

Z danych operatorów i szacunków PMR wynika, że klienci indywidualni i biznesowi czterech infrastrukturalnych operatorów sieci komórkowych w Polsce w 2018 r. przetransferowali mobilnie w sumie ponad 3 mld GB danych. Jest to wynik o 42% większy niż w roku poprzednim. Ogólny wzrost ruchu mobilnej transmisji danych w sieciach komórkowych wynika nie tylko z wyraźnie rosnącej liczby użytkowników, ale także coraz większej liczby osób korzystających z mobilnego internetu w sposób częsty i stały, czyli tzw. „heavy user’ów”. Szczególną podstawę dla takich zachowań konsumentów stanowi trend po stronie operatorów dotyczący zwiększania w ofertach głosowych i internetowych dostępnych pakietów danych w warunkach pogłębiającego się zasięgu sieci 4G LTE oraz podnoszenia parametrów jakościowych usługi. W ten sposób telekomy mobilne silnie konkurują z operatorami stacjonarnymi. Do tego dochodzi lawinowo rosnący popyt na usługi transmisyjne.

Operatorom komórkowym ruch mobilny napędza także wysoka penetracja smartfonami i coraz bogatsza oferta wideo w internecie, także krótkich form, które można obejrzeć na małym ekranie. Szybkiemu wzrostowi transmisji danych w sieciach mobilnych sprzyjają ponadto popularyzacja i rozwój mediów społecznościowych, powszechnie dostępne treści multimedialne, w tym gry online, przeznaczone na urządzenia mobilne aplikacje czy usługi w chmurze.

Wspomniane zjawisko jest także wynikiem rozwijanych przez operatorów usług dodatkowych wymagających łączności z siecią – głównie usług streamingowych audio i wideo (np. Netflix, HBO) – które operatorzy często dokładają jako gratis do abonamentów, ale też za dodatkową opłatą. Co ważne, z reguły tak rozpowszechniane usługi multimedialne nie zużywają przyznanych przez operatora pakietów danych, ale w sposób oczywisty wpływają na wzrost miesięcznego zużycia transferu danych w sieciach mobilnych. Oznacza to więc, że nie wszystkie skonsumowane dane w ramach mobilnego dostępu do internetu podlegają monetyzacji po stronie operatora, niemniej jednak utrwalają u użytkowników pewne schematy i potrzebę korzystania z internetu w urządzeniach przenośnych.

Operatorem, którego klienci w zeszłym roku wykorzystali najwięcej gigabajtów dostępu do mobilnego internetu w sieciach komórkowych (liczba ta nie obejmuje ruchu klientów MVNO ani bezpłatnego dostępu Aero2), jest Grupa CPS. Jednym z powodów dominującej w tym względzie pozycji operatora jest to, że w profilu użytkowników Grupy CPS częściej spotkać można klientów poza dużymi miastami, gdzie brakuje sieci stacjonarnego szerokopasmowego dostępu do internetu, do których za pomocą WiFi może zalogować się smartfon.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *