Pomimo pandemii rośnie zapotrzebowanie na pracowników IT

praca IT

This post is also available in: English

Firma Antal opublikowała dziewiątą edycję Raportu Płacowego, który pokazuje poziom wynagrodzeń na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich w różnych branżach. Szczególną grupą, której w obecnej sytuacji nie grozi spadek zatrudnienia oraz płac są między innymi pracownicy IT.

Rynek IT wciąż poszukujący

Przybywa informacji, scenariuszy i prognoz dotyczących kryzysu gospodarczego, który czeka nas w efekcie epidemii Covid-19. Obecny konsensus jeśli chodzi o rynek pracy zakłada, że pracę w Polsce może stracić nawet 2 mln osób. Jednak sytuacja w branży IT wygląda trochę inaczej. Obecne warunki związane z koronowirusem oraz przejściem na pracę zdalną przyspieszają rozwój nowych technologii, które mają pracę w trybie zdalnym umożliwić i usprawnić. Rośnie znaczenie kanału online i handlu w sieci.

Z analiz rynku pracy dokonanego przez agencję No Fluff Jobs wynika, że obecnie najwięcej ofert pracy dotyczy specjalistów, którzy wytwarzają i utrzymują usługi oraz narzędzia online (32%) i tworzą oprogramowanie (23%). Zwiększyła się również liczba ogłoszeń zakładających pracę w trybie zdalnym. W porównaniu do stycznia 2020 r. jest ich o około 30% więcej. Najwięcej ofert z możliwością pracy z domu skierowanych jest do programistów z bardzo dobrą znajomością technologii Java, React, PHP, Python oraz Angular.

W branży IT rosną zarobki

Jak wynika z raportu Antal średnie wynagrodzenie specjalistów i menedżerów IT w Polsce wynosi 12 614 zł brutto, a średnia tendencja wzrostowa z roku na rok utrzymywała się na poziomie 6%. Prognozy Antal zakładają, że w obecnej sytuacji wzrost zarobków w branży IT nadal się utrzyma, jednak nie będzie on tak znaczący jak w poprzednich latach. Według No Fluff Jobs średnia płaca w tym sektorze w marcu wyniosła 13 500 zł. W przypadku pracowników o najmniejszym doświadczeniu zawodowym oferowane wynagrodzenie w marcu w porównaniu do stycznia 2020 roku na umowie B2B wzrosło tylko o 1,5% i wynosiło 6 500 zł. W przypadku pracowników, którzy posiadają już kilku letnie doświadczenie wynagrodzenia wzrosły o 5,5% do  16 250 zł brutto. Najlepiej sytuacja wygląda u ekspertów, ponieważ wzrost wynagrodzeń na umowach B2B w tym samym okresie wyniósł 8% do 13 500 zł.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *