Polskie firmy źle organizują proces cyfryzacji

handel - komputer

This post is also available in: English

Korzystanie z dostępnych rozwiązań technologicznych w ostatnim czasie stało się dość powszechne, a wiele organizacji w wyniku ostatnich zmian, przeszło przyspieszony proces cyfryzacji. W tym celu firma Future Company postanowiła sprawdzić, jak polskie firmy organizują się do wdrożenia narzędzi cyfrowych. I tutaj wynik jest zaskakujący, ponieważ połowa firm nie uwzględnia potrzeb swoich klientów we wspomnianych działaniach.

Istotny błąd

Wszystko mogłoby wskazywać, że zadowolenie klienta stanowi jedną z podstawowych decyzji o zmianie sposobu funkcjonowania firmy. Jednak jak się okazuje, tylko nieco ponad połowa firm w Polsce (51%) uważa, że analiza perspektywy klientów jest krokiem, od którego należy zacząć transformację cyfrową – tak wynika z badania Kantar przeprowadzonego na zlecenie firmy Future.Company. Może to budzić pewne zakłopotanie, ponieważ wielu z nas uważa, że w czasie pandemii Covid-19 oraz związanej z nią transformacją cyfrową, to właśnie potrzeba dostosowania się do wymagań klienta powinna stanowić pierwszy krok w całym procesie.

Badanie Kantar pokazuję zupełnie inny obraz. Zdaniem 77% firm, to zmiany wewnątrz organizacji, w tym przede wszystkim nastawienie pracowników, kompetencje oraz procesy stanowią pierwszy krok w transformacji cyfrowej. Blisko dwie trzecie (60%) uważa również, że pierwszym działaniem powinno być całościowe mapowanie obecnej sytuacji i potrzeb. Potrzeby klienta znalazły się dopiero na trzecim miejscu.

Spodziewane efekty

„Celem przedsiębiorstw jest sprzedaż produktów i usług klientom. Jeśli przedsiębiorcy nie biorą ich potrzeb pod uwagę rozpoczynając transformację cyfrową to ryzykują, że albo później będą musieli podjąć kosztowne kroki, aby to naprawić, albo z tego zrezygnować” – ostrzega Olgierd Cygan, współzałożyciel i partner w Future.Company.

Błąd w procesie planowania transformacji cyfrowej, odzwierciedla się w wynikach finansowych firm. Tylko 16% z badanych organizacji, wskazało wzrost sprzedaży jako zaletę cyfryzacji. Zdaniem jednego z współzałożycieli Future Company, badania tylko udowadniają, dlaczego proces adaptacji rozwiązań cyfrowych w większości przypadkach nie spełnia swoich założeń.

Badanie „Stan transformacji cyfrowej w Polsce” zostało przeprowadzone metodą CATI na próbie 100 osób z najwyższych szczebli menedżerskich średnich przedsiębiorstw.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *