Polskie firmy wobec automatyzacji pracy

robot

This post is also available in: English

Obecna pandemia przyspiesza automatyzację i robotyzację pracy, jednak 68% firm w Polsce nie jest na to gotowa. Agencja  HR Personel Service przedstawiła raport który przedstawia aktualne trendy na polskim rynku pracy.

Trzy czwarte firm nie planuje wdrożenia automatyzacji

74% firm w Polsce nie zamierza wprowadzać automatyzacji w najbliższym czasie, a 68% przedsiębiorców uważa, że nie jest jeszcze na nią gotowa. Tylko 17% nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości. Na początku 2020 roku co dziesiąte przedsiębiorstwo było w trakcie wdrażania rozwiązań związanych z automatyzacją lub/i robotyzacją.

Według Personnel Service obecna sytuacja związana z pandemią Covid-19 może być jednak impulsem do wdrożeń rozwiązań automatyzacji i robotyzacji, które pomagają podnieść produktywność, przy jednoczesnym braku konieczności zwiększania zatrudnienia.

88% pracowników nie obawia się utraty pracy w związku z automatyzacją

Dla pracowników pozytywną informacją powinny być zapewnienia, że w ocenie 61% firm automatyzacja nie przyczyni się do zmniejszenia poziomu zatrudnienia. Przeciwnego zdania jest co trzeci przedsiębiorca. Warto jednak zwrócić uwagę, że w największych firmach zatrudniających ponad 250 pracowników, prawie połowa pracodawców twierdzi, że postępująca automatyzacja przyczyni się do obniżenia liczby etatów. Tego zdania jest też 30% małych i 27% średnich przedsiębiorstw.

Ankieta przeprowadzona wśród pracowników wskazuje, że blisko 9 na 10 respondentów nie ma obaw  związanych z utratą pracy na skutek procesów automatyzacji i robotyzacji. Co więcej, połowa pracowników widzi dla siebie szansę na rozwój w efekcie takich zmian.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *