Polskie firmy powyżej światowej średniej w dobrych cyberpraktykach

komputer-desktop-laptop

This post is also available in: English

Jak wynika z raportu Sophos, polskie firmy stosują dobre praktyki radzenia sobie z zagrożeniami związanymi z cyberbezpieczeństwem. Dla ponad połowy polskich firm minimalizacja ryzyka cyberataków jest najważniejszym priorytetem zespołów IT.

Dobre wyniki

Wzrost liczby ataków kierowanych na organizacje na całym świecie zmusił wiele firm do ciągłego podejmowania decyzji o wyborze określonej strategii cyberbezpieczeństwa. Według ostatniego badania firmy Sophos, spośród 26 badanych krajów Polska znajduję się powyżej średniej światowej w stosowaniu dobrych praktyk z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dla 61% organizacji w Polsce minimalizowanie ryzyka cyberataku to priorytet zespołów IT. Dodatkowo, co trzecie przedsiębiorstwo w ciągu jednego dnia od wdrożenia nowego systemu, aplikacji serwerów i innych urządzeń instaluje na nim aktualizację . Natomiast w ciągu tygodnia: 53% firm aktualizuje nowe urządzenia końcowe, 43% nowe serwery, 49% nowe systemy operacyjne i 45% nowe aplikacje

Polskie firmy wypadają również dobrze w przypadku udostępniania firmowej sieci zewnętrznym dostawcom. Według badania tylko 11% organizacji w Polsce pozwala pięciu lub więcej zewnętrznym dostawcom na łączenie się z firmową siecią. Jest to wynik o 10 punktów procentowych niższy niż średnia na świecie (21%). Jedna piąta deklaruje również, że nie zezwala żadnemu zewnętrznemu partnerowi na dostęp do firmowej sieci.

Reakcja na zagrożenie

Badanie pokazuje również, że skuteczne ataki na firmy zmieniają sposób, w jaki firmy reagują  na problemy z bezpieczeństwem sieci. Organizacje dotknięte atakiem ransomware trzy razy częściej czują, że zostają w tyle za rozwojem zagrożeń. Ponad dwie trzecie organizacji dotkniętych cyberatakiem uważa rekrutację i zatrzymanie wykwalifikowanych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa za największe wyzwanie w porównaniu z 19% tych, którzy nie zostali dotknięci atakiem.

Tylko co dziesiąta firma w Polsce jako największe wyzwanie związane z  zakresu cyberbezpieczeństwa wskazuję problem ze znalezieniem wykwalifikowanych specjalistów. Jest to o 18% mniej niż światowa średnia. 59% polskich przedsiębiorstw  uznaje ten element za istotne wyzwanie wpływające na cyberbezpieczeństwo.

Badanie Cybersecurity Research: Human Challenge zostało przeprowadzone przez niezależną firmę badawczą Vanson Bourne w styczniu i lutym 2020 roku. Wzięło w nim udział 5 tys. decydentów IT z 26 krajów, w tym również z Polski. Respondenci pochodzili z firm zatrudniających od 100 do 5 tys. pracowników.

Więcej na temat rynku cyberbezpieczeństwa w Polsce możesz znaleźć w naszym nowym raporcie ,,Rynek cyberbezpieczeństwa w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *