Polskie firmy IT oceniają zmiany w systemie podatkowym

Związek Pracodawców Usług IT (SoDA) po ponad dwóch miesiącach funkcjonowania Polskiego Ładu, postanowił sprawdzić, jak polskie firmy informatyczne oceniają zmiany w systemie podatkowym. Wyniki są zatrważające, zdecydowana większość badanych organizacji jest sceptycznie nastawiona do PŁ i najbardziej obawia się, że zmiany przyczynią się do transferu pracowników do podmiotów zagranicznych.

Sceptyczna ocena PŁ

Badanie SoDA można podsumować w krótki sposób. Polskie firmy z branży IT sceptycznie oceniają zmiany wprowadzone w wyniku Polskiego Ładu. Zdecydowana większość (85%) jest zdania, że zmiany w systemie podatkowym negatywnie wpłyną na ich organizacje. 59% twierdzi, że PŁ będzie hamował rozwój ich organizacji, a 26% nawet, że zagraża istnieniu ich biznesu. Dla porównania, tylko 12% badanych odnosi się neutralnie do PŁ, a 3% korzystnie ocenia wprowadzane zmiany.

Mnogość przepisów, niepewność co do ich stabilności i brak jednoznacznych interpretacji nie ułatwiają działania w nowym środowisku podatkowym, zwłaszcza software house’om bez własnego działu prawno-księgowego. Biorąc to pod uwagę, można spodziewać się większych ruchów konsolidacyjnych na rynku” – mówi Konrad Weiske, wiceprezes SoDA

Główne obawy

Polskie firmy są również świadome konsekwencji zmian wprowadzanych w wyniku PŁ. Aż 59% z nich obawia się, że ich pracownicy w najbliższym czasie rozważą oferty od zagranicznych firm, z czego 16% mówi nawet o utracie jednej czwartej specjalistów. Zdaniem Konrada Weiske, taka sytuacja tylko przyczyni się do jeszcze większego deficytu pracowników na rynku IT.

Aby zapobiec odpływowi pracowników, ponad połowa badanych przedsiębiorstw chce zrekompensować spadek wynagrodzeń netto. Wśród rozważanych form niwelowania negatywnych skutków Polskiego Ładu badani wymieniają także: podwyżkę pensji, wypłatę premii, podwyższenie kosztów autorskich czy wprowadzenie dodatkowych benefitów w postaci np. wsparcia doradcy podatkowego.

SoDa podkreśla jeszcze jeden aspekt. Stawki ryczałtu dla większości specjalizacji związanych z IT zostały obniżone z 15% do 12%, co w konsekwencji sprawi, że większa liczba firm będzie zastanawiać się nad wprowadzeniem zmian w strukturze zatrudnienia, głównie zwiększeniem udziału umów B2B.

Podobne wpisy